Andres Männik 15. II 1934 – 17. VI 2023

17. juunil lahkus New Yorgis 89aastasena Andres (Andy) Männik – sealse väliseesti kogukonna võtmefiguur, kes oli 1970. aastatel New Yorgi avangardis oluline kultuuri­korraldaja ning Eesti kultuuritegijatele aasta­kümneid New Yorgi kultuurimajakas.

Andres Männik sündis 1934. aastal Tartus, tema vanemad olid arhivaarid Olga Männik ja Erik Tender. Andres ja Olga Männik lahkusid 1944. aastal Eestist Saksamaale, kus nad elasid põgenikelaagrites. 1950. aas­tal rahuldati Männikute palve siirduda USAsse, esialgu elati Ohio osariigis Toledos.

Pärast sõjaväeteenistust Lääne-Prantsusmaal asus Andy elama New Yorki ning alustas sotsioloogia- ja ajalooõpinguid Columbia ülikoolis, ent pärast mõjuvate balletietenduste nägemist otsustas jätta ülikooliõpingud pooleli. Ta tegi algust mööblivalmistamisega ja peagi oli tal Manhattani all-linnas oma puutöökoda.

Andyt paelus aga tants väga, eriti ballett. Puutööoskused ja huvi tantsu vastu viisid ta sõprade abil Ameerika kaasaegse tantsu juhtfiguuri Merce Cunninghami trupi juurde, kellega ta tegi kaasa mitmed ringreisid. Esialgu meisterdas ta lavastuste dekoratsioone, ent osales ka Cunninghami tantsukursustel.

1971. aastal asutas Männik koos Steina ja Woody Vasulkaga New Yorgi avangardkunstiruumi The Kitchen, mis tähistas 2021. aastal oma viiekümnendat tegutsemisaastat. The Kitchen algatati performance’i- ja videokunsti loomiseks ja esitamiseks ning selle esimene asukoht oli Mercer Streeti hotellis, kus tegutsesid teisedki kunstirühmitused. Esimestel tegutsemisaastatel oli Männik seal tantsu- ja teatriürituste organiseerija ja kuraator. Hiljem on The Kitchenis aktiivselt tegutsenud kunsti ja muusika suurkujud nagu John Cage, Laurie Anderson, Nam June Paik jpt.

1971. aastal tõlkis Andres Männik koos Mardi Valgemäega Paul-Eerik Rummo „Tuhaktriinumängu“ inglise keelde ning nad olid osalised ka selle Eesti kultuuripäevade raames lavaletoomisel legendaarses off-off-Broadway teatris La MaMa. „Tuhkatriinumängust“ sai nõnda esimene eesti näidend, mis lavastati professionaalsel tasemel USA teatris.

Männik oli New Yorgi kultuurielus aastakümneid aktiivne osaleja: tegi kaasa näiteks korea-ameerika kunstniku ja videokunsti rajaja Nam June Paiki performance’ites ning ehitas üles mitmed tema installatsioonid. Sõprus Paikiga viis 1981. aastal teineteisele pühendatud performance’i-õhtuni, kus Paik avaldas austust Männikule selle eest, et too oli tulnud The Kitcheni peale (finder of The Kitchen).

Andres Männik võõrustas aasta­kümneid paljusid ärksaid Eesti kultuuriinimesi. 2017. aastal osales ta „Performa“ festivalil, kui fookus­riigiks oli Eesti. Männik tegi kaasa Flo Kasearu New Yorgi Eesti Majas aset leidnud kohaspetsiifilises performance’is „Members Only“ („Ainult liikmetele“). 2018. aastal külastas ta ka oma tütre Diane Rosen­blumiga esimest korda pärast eksiiliminekut Eestit.

Andy Männik oli eestlasest newyorker, mees, kes oskas elada hetkes. Ta ütles, et ei tundnud end selles linnas kunagi üksinda. Teda ning tema uljust ja uudishimu jäävad tänulikult mäletama sajad mitmest põlvkonnast eestlased ja newyorklased, keda ta on ühel või teisel moel aidanud ja inspireerinud.

Tänutundega mälestades

Kristiina Reidolv

Piibe Kolka

Paul-Eerik Rummo

Viiu Härm

Priit Tender

Janika Kronberg

Inga Koppel

Madli-Liis Parts

ning kõik Andy sõbrad, sugulased ja tuttavad nii New Yorgist kui  ka Eestist

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht