Tõnu Kilgas 13. VIII 1954 – 25. V 2021

Lahkunud on Estonia teatri kauaaegne opereti- ja muusikalisolist Tõnu Kilgas. Tartus sündinud laulja ja näitleja lõpetas 1977. aastal Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli laulu (Leida Jürgensi ja Alma Kurtna klass) ja koorijuhtimise erialal. Aastatel 1976–1984 töötas ta Vanemuises ja 1984–2001 Estonias, hiljem Vanalinnastuudios ning jätkas laulmist ja näitlemist vabakutselisena.

Tõnu Kilgase särav näitlejatee viis ta paljude teatrite lavadele ja publiku ette peaaegu 50 rollis. Rohkete opereti-, ooperi- ja draamarollide kõrval esines ta sama tempokalt ka raadios ja televisioonis. Ta mängib filmides „Inimene, keda polnud“ (1990), „Rahu tänav“ (1991), „Need vanad armastuskirjad“ (1992), teleseriaalis „Õnne 13“ osales ta aastast 1993. 1970. kuni 1974. aastani oli ta ansambli Fix  ning kaua aega Viru varietee solist.

Estonias tegi Kilgas mitmed säravad rollid, nende hulgas Boni ja vürst (Kálmáni „Silva“), konferansjee (Kanderi „Kabaree“), Mustafa Bei ja Archibald (Ábrahami „Savoy ball“), Andreas Torelli (Lehári „Krahv Luxemburg“), moritaadimüüja (Tubina „Reigi õpetaja“), Koloman Zsupán (Kálmáni „Krahvinna Mariza“), Kiir (Vinteri „Kevade“), Bill Calhoun (Porteri „Suudle mind, Kate!“), Hilaire Jussac (Porteri „Can-Can“), Josef (Straussi „Viini veri“), tiiger (Raadiku „Puhh“), Cornelius Hackl (Hermani „Hallo, Dolly!“), Frosch (Straussi „Nahkhiir“), Nestor le Fripé (Monnot’ „Irma“), Joe/Josephine/Junior (Styne’i „Sugar“) ja Blom (Vinteri-Raudmäe „Pipi Pikksukk“). Tema viimaseks rolliks Estonias jäi pelikan 2015. aastal esietendunud Kálmáni operetis „Tsirkusprintsess“.

Kilgase draamarollidest tõusevad esile Hlestakov (Gogoli „Revident“, 1987, Vanalinnastuudio), Gustav Heink (Bahri „Mees, naine ja kontsert“, 1996, Draamateater), Ostap Bender (Ilfi ja Petrovi, Aimla ja Baskini „12 tooli“, 1998, Vanalinnastuudio).

Mõtleme tänutundega armastatud lauljale ja näitlejale ning avaldame sügavat kaastunnet Tõnu Kilgase lähedastele.

Eesti Draamateater

Eesti Noorsooteater

Endla teater

Rahvusooper Estonia

Smithbridge Productions

Tartu Komöödiateater

Vanemuine

Vana Baskini teater

Eesti Näitlejate Liit

Eesti Teatriliit

Eesti Rahvusringhääling

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht