Vahur Keller, festivali „Tallinn Treff” kunstiline juht
5. – 8. juunini korraldab Eesti Nukuteater Tallinnas rahvusvahelise festivali „Tallinn Treff”, kus nelja päeva jooksul antakse 170 etendust ning kohale on oodata ligikaudu 900 osalejat 20 riigist. Millele on keskendutud seekordsel festivalil? Festivali teema kõlab „Kunstide kohtumispaik”. Idee on luua kohtumispaik, kus trehvaksid nukundus, teater, tants, muusika, kino, stsenograafia ja kujutav kunst. Tänavu on tähelepanu koondunud tänavale: Lai tänav suletakse neljaks päevaks liiklusele ning kujundatakse ümber värvikaks tänavateatrialaks. Kui üks etendus vaataja ees lõpeb, algab ta selja taga kohe uus – näha saab väga paljudes žanrites lavastusi. Festivali pealava kerkib Koorti kitse juurde ning etendusi jagub nii Laiale kui ka Nunne tänavale ja sealsetesse hoovidesse. Üks põhjusi, miks otsustasime viia teatri seekord tänavale, peitub soovis teha festival kättesaadavaks neilegi, kes harilikult teatrisaali ei satu.
Milliseid põhiprogrammi lavastusi saab vaadata õhtuti nukuteatri saalides?
Festivali põhiprogrammi toome nii läänest kui ka idast kokku väikese, aga kvaliteetse valiku täiskasvanutele mõeldud nukuteatrit. Tallinna on tulemas maailma selle ala tippnimed: Duda Paiva, Neville Tranter ja Sahhalini nukuteater. Programmi valikut tehes pidasime silmas, et lavastused oleksid visuaalselt mõjusad ja ühendaksid mitmeid valdkondi: nukukunsti, tantsu, näitlejameisterlikkust. Valisime välja nende tegijate just uuemad tööd. Brasiilia-Hollandi päritolu Duda Paiva oma trupiga jutustab lavastuses „Needus” meisterliku nukumängu, tantsu ja videokunsti vahenditega valusalt haarava loo vananemisest, igatsusest ja mälestustest. Lavastas selle loo Neville Tranter, Austraalias draamanäitlejana kunstnikuteed alustanud ja nüüdseks kogu maailmas pikisilmi festivalidele oodatud nukunäitleja. Neville Tranterit ennast näeb sel festivalil Hollandi Stuffed Puppet Theatre’ lavastuses „Punch ja Judy Afganistanis”, loos nukunäitlejast Nigelist, kes on saabunud Afganistani liitlasvägede meelt lahutama. Idast, Venemaalt, sõidab Tallinna Sahhalini nukuteater, koguni kahe lavastusega, mõlemad otsingulised ja visuaalselt põnevad. „Armastuse küüsis” on lugu elust Pablo Picasso naisena ning lavastuses „Saatuse jooned” demonstreeritakse vaatajale vaimukate etüüdide kaudu Eestis seninägemata nukuteatritehnikat.
Kas põhiprogrammi kõrval on festivalil ka kõrvalprogramme?
Põhiprogrammi kõrval on teiseks oluliseks rahvusvahelise nukuteatrite ühenduse UNIMA programm, mille eesmärk on olla Eesti väiksemate nukuteatrite kohtumispaik. Tänavu on see programm rahvusvaheline, pakkudes ühtlasi kultuurilist mitmekesisust. Väliskülalisi tuleb Gruusiast, Iisraelist, Belgiast, Ungarist, Aserbaidžaanist. Festivali kolmas programm kannab nime „Noor vaim” ning kutsub kokku teatri-, muusika-, tantsu-, kunsti- ja filminoored. Osalevad üheksa välismaist kõrgkooli, mis said välja valitud kultuurilist põnevust ja õppetöö kõrget taset silmas pidades. Esindatud on Brasiilia, Iisrael, Venemaa, Poola, Soome, Suurbritannia, Leedu ja Saksamaa, sekka muidugi Eesti noored.
Küsinud Tambet Kaugema