Pealelend
JAAK VILLER, keeleseaduse töörühma juht, kui kaugel ollakse uue keeleseaduse tegemisega? Keeleseaduse eelnõu on läbinud haridus- ja teadusministeeriumi kooskõlastusringi. Sealseid märkusi ja täiendusi arvestav eelnõu on esitatud enne teistele ministeeriumidele ja keskasutustele majavälisele kooskõlastusele saatmist ministrile läbivaatamiseks.
Millised on kõige suuremad muutused suvel rahvaaruteluks välja pandud tekstiga võrreldes?
Üldsusele juba teadaolevalt loobus keeleseadust ette valmistav töörühm avaliku keelekasutuse, sh ajakirjanduskeele reguleerimisest, taotlusest nõuda selle vastavust eesti kirjakeele normile. Loodetavalt leiab keelehooldekeskus koos ajakirjanike esindajatega vastuvõetava sisukirjelduse mõistele „keelekasutuse hea tava”, mida seaduseelnõu käesolevas versioonis kutsutakse meediaorganisatsioone järgima. Kuna keeleteadlaste hulgas puudub üksmeel praegu kehtivas keeleseaduses sisalduva eesti keele piirkondlike erikujude mõiste täpsustamise ja kasutamise osas, tegi keeleseaduse töörühm ministrile ettepaneku kogu teema seaduse eelnõust välja jätta. Loodetavasti annab aeg arutust, kuidas asjaga tulevikus edasi liikuda. Üsna laia poleemikat kutsusid kõrgkoolide rahvusvahelistumise kontekstis esile välisõppejõududele ja -teadlastele kehtestatavad eesti keele oskuse nõuded. Seaduseelnõusse tehtud täpsustuse järgi hakatakse neile keelenõudeid kohaldama pärast viit aastat Eestis töötamist. Eelnõus arvestatakse ka tegelikult juba toimiva praktikaga, mille kohaselt võivad riigiasutuse ja kohaliku omavalitsuse ametnikud kokkuleppel suhtluspartneriga vastata võõrkeelsele dokumendile mõlemale arusaadavas võõrkeeles. Mõistetavalt on arutelus osalenute ettepanekul muudetud selgemaks ja arusaadavamaks mitmete sätete sõnastust ning eelnõu on keeleliselt toimetatud.
Seaduse eelnõu läheb ministeeriumide kooskõlastusringile. Kas mujalt tulnud muudatusettepanekuid ka veel arvesse võetakse? Kui võetakse, siis kes võib neid teha ja kuhu need saata?
Kavatseme menetleda majaväliselt kooskõlastuselt tulevaid märkusi-ettepanekuid ühe töörühma istungi raames ja kui selleks ajaks on HTMile ametlikult esitatud ettepanekuid ka mujalt, siis menetleme neidki, kui tegemist pole varem juba käsitletud/läbivaieldud teemadega. Arvatavasti võtavad ministeeriumid läbivaatamiseks maksimaalselt võimaliku aja, s.t neli nädalat, nii et aega peaks olema piisavalt ka teistel asjahuvilistel.
Küsinud A. K.