25 kunstniku looming moodustab Tartu Aparaaditehasesse superorganismi

„Saare heliriba” autoriteks on Janko Bozovic, Thomas Durand ja Pauline Rouet.

Amandine Loget

Tartu 2024 võõrustab 18. oktoobrist 23. novembrini Aparaaditehases sündmust  „Superorganism”, mis hõlmab rahvusvahelist kunstinäitust, sümpoosioni ja residentuuriraamatu esitlust.  Üritus on nelja-aastase kunstiprojekti „Magic Carpets” kulminatsioon ja ühendab 17 kultuuriasutust üle Euroopa.

„Sündmuse eesmärk on mõista  superorganismi kontseptsiooni olemust ja mõju nii individuaalsele kui ka kollektiivsele eksistentsile,” selgitas Kaunas Biennali direktor ning „Superorganismi” sündmuse eestvedaja Nerina Kulik.

Mõiste „superorganism” võeti kasutusele rohkem kui sajand tagasi selleks, et kirjeldada ühtse tervikuna toimivaid sotsiaalseid putukakolooniaid.  “Tähendus on aga ajas laienenud, hõlmates erinevaid bioloogilisi süsteeme, nagu mesilaspered, korallrahud ja isegi inimkeha oma keerulise mikrobioomiga,” lisas Kulik

Sündmuse raames ületab superorganism oma bioloogilise algidee ning esindab sotsioloogilises ja filosoofilises arutelus kõlavate tähenduste ning metafooride keerukat võrgustikku. Vaatluse alla võetakse ühiskond kui elusorganism, kui kogukond, mis pürgib ühtsuse ja harmoonia suunas,  uurides samal ajal kollektiivse eksistentsi mõju indiviidile.

„Superorganism” avatakse 18. oktoobril erinevate sündmustega Aparaaditehases. 19. oktoobril toimub ühepäevane sümpoosion, kus uuritakse interaktiivsete töötubade, arutelude ja etenduste kaudu kontseptsiooni eri mõõtmeid, kutsudes ka publikut üles temaatikaga multisensoorselt tegelema. Kolmteist kogenud kõnelejat jagavad oma vaatenurka superorganismi tähtsusest tänapäeva maailmas.

Näitusel saab näha eriilmelisi töid 25 kunstnikult, kes osalesid „Magic Carpets” residentuurides aastatel 2021–2024. Teosed ulatuvad fotograafiast ja installatsioonidest performance’ite ja videoteni. Residentuuriraamat jäädvustab värvikalt kunstnike, kuraatorite ja kogukondade teekonda residentuurides, vaadeldes veedetud aega, kogetud ruumi ja kunstimaailma laiemalt. Samuti jäädvustab see kõik „Magic Carpetsi” raames nelja aasta jooksul loodud kunstiprojektid.

Nagu nimigi vihjab, on „Superorganismi” üritus ainulaadne, kuna selle on kureerinud 17 kuraatorit 17 erinevast Euroopa riigist, peegeldades „Magic Carpets” platvormi mitmekesisust. Kandes endas Tartu 2024 väärtusi – omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus, koosloovus – ei sütita projekt ainult sügavamalt mõtlema, vaid rõhutab ka selle aktuaalsust ühendusterohkes maailmas.

Alates 18. oktoobrist kuni 23. novembrini näeb „Superorganismi” näitust Aparaaditehase erinevates galeriides ja ruumides, sealhulgas Kogo galeriis, rõdugaleriis, Fahrenheit 451 raamatupoes, AG47 galeriis, Red Wall galeriis ja koridorides. Kutsume külastajaid uurima metafoorilist superorganismi ja suhestuma kunstiteostega, mis uurivad kooseksisteerimise, jätkusuutlikkuse, inimõiguste ning ühtsuse ja individuaalsuse vahelist dünaamikat.

Superorganismi kontseptsiooni tutvustas esmakordselt 2019. aastal projekti „Magic Carpets” raames partner LAB852 Zagrebist (Horvaatia). Rahvusvaheline kunstinäitus

„Superorganism” on osa Tartu 2024 põhiprogrammist.

MagiC Carpets on Loov Euroopa rahastatud rahvusvaheline kunstiprojekt, mille eestvedaja on Kaunase biennaal (Kaunas / Leedu) ning mis ühendab 17 erinevat Euroopa kultuurilist organisatsiooni. Platvorm annab uutele kunstnikele võimaluse minna residentuurile uutesse riikidesse ja kultuuridesse ning luua residentuuride jooksul koos kohalike kunstnike ja kogukondadega uusi teoseid, mis toovad esile kohalikke eripärasid. Nende kunstiteosed ei loo mitte ainult uusi narratiive, vaid suurendavad ka kultuurilist ligipääsetavust, aktiivsust ja osalemist.

www.magiccarpets.eu
www.superorganism.eu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht