„Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“ videoekskursioon

Esmaspäevast, 13. aprillist alates olete kõik oodatud kuraator Carl-Dag Lige juhtimisel näituse „Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“ videoekskursioonile.

Rotermanni Soolalaos ootab eriolukorra lõppemisel publikut taas suurnäitus Eesti-Ameerika ehitusinsener August Komendandist. Seniks palume teid videoekskursioonile, mille leiate siit.

August Komendant (1906–1992) kavandas koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega mitu 20. sajandi arhitektuuri meistriteost, tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi, 1930. aastatest kuni 1980ndateni ning kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.
Ekskursioonil tutvustab arhitektuuriajaloolane ja näituse kuraator Carl-Dag Lige August Komendandi tööd, mis oli suunatud inseneri, arhitekti ja ehitaja loomingulisele ja kvaliteetse tulemusega koostööle. Kolm hoonet, mida võiks Komendandi pikast karjäärist teada, on Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat ’67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Märkimisväärne on Komendandi 18 aastat kestnud sõprus ning koostöö arhitekt Louis Kahniga, vaieldamatu tippnimega maailma arhitektuuris, kelle originaaljooniseid ning vabakäelisi visandeid saab esmakordselt Eestis näha.

August Komendant oli hea hariduse ja suurte kogemustega tippspetsialistist, kes töötas üle riigipiiride, kuid kes jäi truuks oma päritolule ja emakeelele. Kui tänapäeval peab loomingulisus tihti taanduma efektiivsuse, suurema tootluse ja piiratud aja ees, siis Komendant insenerina väärtustas Arhitektuuri suure algustähega – selle ajatut mõõdet ning kestvat kvaliteeti. Ta mõistis, et ime sünniks ei piisa pelgalt tabelarvutustest ja eelarvetest, vaid et see vajab ka loomingulist impulssi.

Järvamaalt pärit, Dresdenis inseneriks õppinud ja sõjaeelsetel aastatel ka Tallinna Tehnikaülikoolis õpetanud ja õppekirjandust avaldanud mehele pühendatud näitus on valminud teiste seas koos August Komendandi perekonnaga, tema pärandi hoidjatega Ameerika Ühendriikides ja mujal ning paljude Eesti betooni- ja inseneriettevõtetega.

Video teostasid Carl-Dag Lige, Egert Ots (kaamera ja montaaž) ja Marje Eelma (graafika).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht