Dokumentaalfilm “Monument”- Eesti mälestussammaste saatus muutuvas ajas

Juta Kivimäe

Tõnu Virve ja Juta Kivimäe Dokumentaalfilmi "Monument" (Freyja Film 2009) rahvusvahelise versiooni esilinastus toimub Kumu Kunstimuuseumi auditooriumis 22. septembril kell 18.00 (ingliskeelsed subtiitrid), vene keelde dubleeritud versioon esilinastub sealsamas 10. oktoobril kell 18.00.

Iga võim vajab monumente, ent ta tahab, et need oleksid tema nägu. Eestis on riigivõim viimase sajandi jooksul korduvalt muutunud. Iga lahkunud võim on võtnud kaasa ka oma monumendid. Dokumentaal keskendub eesti mälestussammaste saatusele muutuvas ajas. Monumendid võivad olla ideoloogia ohvrid. Ekraanile ilmuvad nii teisaldatud Pronkssõdur kui tšehhi kristallist Vabaduse rist oma lugudega. Dokumentaal ei kavatse kirjutada ajalugu ümber. Film keskendub kultuurilooliste mälestusmärkide saatusele muutuvas ajas.

Kasutatud on unikaalseid kaadreid ja paljusid arhiividokumente avaldatakse esmakordselt. Monumendid võivad olla ideoloogia ohvrid, on seda olnud varem ja on ilmselt ka edaspidi. Sõna saavad eesti skulptorid, endised meelsusvangid, ühiskonna- ja kunstiteadlased ning ausammaste autorid.

Filmi toetajad: Eesti Kunstimuuseum, Kumu Kunstimuuseum, Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Linnavalitsus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht