Eesti Arhitektuurimuuseumis avatakse 28.03 , kell 17 näitus “NÕUKOGUDE KOSMOSEMAJAD. FOTOGRAAFFRÉDÉRIC CHAUBIN”
Kolmapäeval, 28. märtsil kell 17 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi suures saalis näitus „Nõukogude kosmosemajad. Fotograaf Frédéric Chaubin”.
Prantsuse fotograaf Frédéric Chaubin on viimased kümmekond aastat reisinud üle terve endise Nõukogude Liidu territooriumi pildistades üles arhitektuuri 1970. aastate algusest kuni NSVLi lagunemiseni. Tulemusena on sündinud unikaalne kollektsioon fotosid majadest, mis pole kooskõlas tavapärase ettekujutusega Nõukogude arhitektuurist kui igavast hallist massist, lõpututest hruštšovka kvartalitest ja tüüpprojektidest. Chaubini fotodel on Nõukogude arhitektide kujutlusvõime plahvatused, ulmearhitektuur, mis väljendab viimast meeleheitlikku püüet ehitada üles kommunistlikku utoopiat. Tihti asuvad need ehitised – teadusasutused, teatrid, kinod, tsirkused, hotellid – NSVLi äärealadel, kus modernistlik arhitektuurikeel on segunenud kohalike traditsioonidega, luues omapärase rõhutatud monumentaalsusega ekspressiivse arhitektuuri. Fotodelt on selgelt loetavad ka arhitektide muud eeskujud ja lähtekohad (konstruktivism, kaasaegne lääne arhitektuur, eriti USA ja Jaapani mõjud).
Frédéric Chaubini loodud pildiline narratiiv, mida ta nimetab Nõukogude arhitektuuri neljandaks perioodiks, ei pruugi kattuda arhitektuuriajaloolaste käsitlustega Nõukogude arhitektuurist, kuid on kunstnikunägemusena põnev ja paeluv. Oma korduvatel külastustel Eestisse pole ta leidnud niivõrd pööraseid või veidraid ehitisi kui Kesk-Aasias või isegi Leedus, kuid kaamera ette on jäänud vormiliselt huvitavad ja tuntud ehitised Eesti 1970.–1980. aastate arhitektuurist: Leonhard Lapini villad Laagris, Toomas Reinu Rapla KEK, Raine Karbi linnahall ja rahvusraamatukogu, Peep Jänese ja Tõnu Melliku Tehvandi suusakeskus Otepääl jt.
Antud projekti raames on toimunud näitused Tokyos, New Yorgis, Los Angeleses, Pariisis, Brüsselis. Seni suurim näitus toimus eelmisel aastal Karlsruhes ZKMis (Zentrum für Kunst und Medientechnologie), mis langes kokku kirjastus Taschen poolt välja antud raamatu „Frédéric Chaubin. Cosmic Communist Constructions Photographed” ilmumisega. Raamat on osutunud väga menukaks ja pälvinud palju tähelepanu. Näituse ajal on muuseumist võimalik raamatut osta soodushinnaga.
Näituse kuraator on Mait Väljas ja kujundaja Marge Pervik-Kaal.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Instituut Eestis
Näitus jääb avatuks kuni 6. maini 2012.