ERENURM & RANDMAA Kunstnike Majas

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Alates tänasest on Pärnu Kunstnike Majas avatud uus näitus: Kari Bie Erenurm ja Helga Randmaa KARNEVALI KUNINGANNA. Näituse tagantjärele avamine toimub neljapäeval, 22. detsembril koos Pärnu Kunsti Aastaraamatu 2010-2011 esitlusega. Jälgige reklaami! 

Kari Bie Erenurm ja Helga Randmaa

KARNEVALI KUNINGANNA

15.12.2011-07.01.2012 Pärnu Linnagalerii, Kunstnike Maja 

Helga on rahvakunstnik, kelle looming ei piirdu kultuurimaja huviringides osalemisega. Ta on tõeline maa sool, kes rakendab oma kunstilisi ideid nii kultuurisündmustel kui igapäevaelus. Argitoimetused võtavad sageli karnevali vormi, perekondlikud koosviibimised muutuvad häppeningideks. Ka tööpostil ei langeta Helga loovuse lippu. Nõuka-ajal kalakombinaadis kästi töötajatel valmistada tuumakiirguse-vastased kostüümid ja see väljakutse päädis abikaasa trussikutest valmistatud, nina ja silmadega peakattega. Mõistagi annab Helga panuse ka kodupaiga Tõstamaa traditsioonilisse kultuuriellu, olles nii eestvedajaks kui säravaks täheks kadri- ja mardipäevadel, jõulude ajal jne. Tõsi, needki etteasted kalduvad muutuma performantsideks, võib juhtuda, et näiteks jõuluvana lõpetab oma visiidi striptiisiga.

Helga loomingusse kuuluvad arvukad etendused ning nendega kaasnevad kostüümid, nukukollektsioon, alternatiivsed arhitektuuri- ja sisustuselemendid – kokkuvõttvalt: tegevuskunst.

Bie Erenurme roll on sel näitusel peamiselt Helga loomingu jäädvustamine, korrastamine ja mõtestamine. Eelkõige aga tähelepanu juhtimine sellele, et meie hulgas on tunnustamata kunstnikke, kes ei tegele piiride purustamisega, vaid kelle jaoks piire lihtsalt ei ole olemas. 

Bie Erenurm:
Karnevalid on olemas olnud juba aegade algusest. Nappidest võimalustest hoolimata on panustatud peo ettevalmistustesse ja kostüümide ning maskide loomisesse aega ja energiat. Oleme tantsinud, löönud trumme ja laulnud, selleks et jõuda kaugemale olevikust ja endast ning kogeda ekstaasi. Juba kaljujoonistel võib näha loomakostüümides tantsivaid inimesi. Raamatus Dancing in the streets. A history of collective Joy väidab kirjanik Barbara Ehrenreich, et kollektiivse rõõmu vajadus on inimkonnal sama suur kui oma seksuaalsuse väljendamise vajadus.

1993. aastal leidsin Eestist sugulased Helga ja Herman Randmaa, Helga on minu ema nõbu. Alates meie kohtumisest 1993. aastal olen neid foto ja video vahendusel dokumenteerinud. Olen väga tänulik, et need vabad hinged, keda austan ja armastan, on mind oma perekonda vastu võtnud.

Pärnu Linnagalerii

http://linnagalerii.parnu.ee/

Pärnu Linnagalerii Raekojas
Uus tn 4, Pärnu 80010
T-R kell 11-17
L kell 11-14

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja
Nikolai 27, Pärnu 80010
tel +372 44 36433
T-R kell 11-17
L kell 11-14

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht