Näitus Do it EKA Pseudogaleriis

Margit Säde

Eesti Kunstiakadeemia tudengid avavad EKA Pseudogaleriis kunstnike instruktsioonide järgi teostatud näituse “Do it” 

1997. aasta 21. märtsil kell 16.00 avati Tallinna Kunstihoones Hans-Ulrich Obristi kureeritud “Do it. Edenev Muuseum”. Omal ajal palju küsimusi tõstatanud näitus esitles mitmete kuulsate kunstnike nagu Christian Boltanski, Felix Gonzalez Torresi, Ilja Kabakovi, Mike Kelley, Yoko Ono jt. instrukstioonide järgi teostatud töid. Teise ja mitte sugugi vähem tähtsama osa näitusest moodustasid tööde kontseptsioonid, mis tehti avalikkusele kättesaadavaks pressi vahendusel ja mis olid mõeldud nii öelda kodus praktiseerimiseks. 

Näituseprojekt do it kasvas välja 1993-ndal aastal Pariisis, kunstnike Christian Boltanski, Bertnand Lavieri ja kuraator Hans-Ulrich Obristi arutelust kunstitöö teostamisest etteantud instruktsioonide põhjal. Kuidas muutub kunstitöö, kui see on koostatud kellegi teise poolt? Selle väljaselgitamiseks palusid nad 13 kunstnikul saata oma töö teostamiseks vajalikud juhised, mida hakati saatma algselt faksidena ning hiljem ka juba raamatu kujul ühest näitusepaigast teise. Olles tänaseks toimunud näituse, seminari või ka anti-do it aktsioonina enam kui 50 asupaigas ja koondades ligi 200 kunstniku instruktsiooni, on do it ’ist saanud kõige pikaajalisem ja kõikjaleulatuv näitusesari, mille instruktsioonid funktsioneerivad erinevalt olukorrast nii käsiraamatu, DIY komplekti või kunsti kokaraamatuna. Kuna pole olemas kahte täpselt samasugust interpretatsiooni, ei tegele do it koopia ja reproduktsiooni problemaatikaga vaid pigem keskendub inimliku tõlgendusvõime ja kunsti personaalsele kogemisele. Projekti üheks oluliseks eesmärgiks oli korvata ka rahvusvahelise kunsti kollektsioni puudumist väiksemates kunstiinstitutsioonides ning ühtlasi stimuleerida kohalikku kunstiteemalist mõttevahetust. 

Nüüd 16 aastat hiljem on do it jõudnud ringiga tagasi Tallinnasse. 5.-15. märtsil toimus Eesti Kunstiakadeemias töötuba, mis toetudes Obristi näituseprojektile, võttis oma huviorbiiti kunstnike manuaalid, avatud näituse mudeli ning kunsti tõlgendamise teemastiku. Osalenud tudengite initsiatiivil avatakse toimunud diskussioonidele lisaks ka 9 valitud instruktsiooni järgi valminud tööde näitus Eesti Kunstiakadeemia Estonia pst. 7 asuvas Pseudogaleriis. 

Olete oodatud näituse avamisele neljapäeval, 21. märtsil kell 16.00. Näitus jääb avatuks  23. märtsil kella 18.00-ni. 

Osalevad kunstnikud: Hans-Peter Feldmann, Marie-Ange Guilleminot, Mark Manders, Lygia Pape, Cesare Pietroiusti, Tadej Pogacar & P.A.R.A.S.I.T.E MUSEUM, Marjetica Potrč, Philippe Rahm, Yasunao Tone 

Tööde teostajad: Aleksandra Badashkeeva, Pavel Grebenjuk, Jenny Katri Elena Grönholm, Kadri Helde, Liisa Jugapuu, Helena Keskküla, Anna Maria Lapin, Liina Lepik Silvia Mallene, Mihkel Oksman, Britt Karen Peterson, Taavi Rei, Kristen Rästas, Kati Saarits,  Sten Saarits, Karl-Erik Talvet, Anna-Kaisa Vita, Krista Zimm 

Töötoa juhendajad: Margit Säde Lehni ja Camille Laurelli

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist