Šotimaa ettevõtliku haridusesüsteemi rajaja Eric Burton tänasest Eestis

Kristi Ruusamäe

1.– 5. XII külastab Eestit Šotimaa ettevõtlikkushariduse eestvedaja Eric Burton,  kelle ideele on üles ehitatud üks maailma edukamaid haridussüsteeme.

Visiidi korraldaja ja „Ettevõtliku kooli“ programmi eestvedaja Ida-Viru Ettevõtluskeskuse juhataja Pille Söödi sõnul jääb praegu koolides sageli õpilasele selgusetuks, milleks ta õpetatavat vajab, mistõttu õpimotivatsioon on madal ja kooliõhkkond pinges. „Noortel, kes sisenevad peale kooli lõpetamist tööjõuturule on sageli teadmiste ja sotsiaalsete oskuste tasakaal paigast ära. Nende mõtteviis, hoiakud ja suhtumised ei toeta tööelus hakkamasaamist ja ei vasta tööandjate ootustele,“ kirjeldas Sööt.

„Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhi Siim Raie sõnul suunatakse Šotimaal noori sihipäraselt juba maast-madalast ettevõtlikkusele ja isetegemisele ning koolitunnis õpitu seostatakse kohe igapäeva-eluga. „Ka Eesti elujärg saab paremaks minna ainult tänu ettevõtlikele inimestele. Tulevikku silmas pidades on töö noorte aktiivsusega väga oluline ning vajalik,“ lisas Raie.

Eric Burtoni visiidi eesmärk on tutvustada Eestis erinevatele haridusega seotud osapooltele Šoti ettevõtliku hariduse mudelit ning nõustada siinseid võtmeisikuid, kuidas toetada Eesti koolides ettevõtliku hariduse laiemat kasutust.

Nädalase programmi jooksul jõuab Eric Burton tutvuda Eesti haridussüsteemi hetkeolukorraga ning Eesti erinevates maakondades rääkida Šoti haridussüsteemi kogemusest. Olles ka Ida-Virumaa pilootprogrammi „Ettevõtlik Kool“ peamine nõustaja, külastab ta piirkonna koole, tutvub seni elluviidud projektidega ning annab nõu, kuidas edasi minna. Lisaks viib Eric läbi ka näidistunnid, millesse registreerumine on nii pedagoogide kui õpilaste hulgas tekitanud ootamatult suurt huvi.

Integreeritud ettevõtluse õpetamisega alustati Eric Burtoni algatusel Šotimaa ühes koolis üle 20-aasta tagasi. 2001. aastaks töötas Šoti valitsus Eric Burtoni ideest välja riikliku haridussüsteemi strateegia „Determined to Succeed“, mis läbi avaliku, era ja haridussektori tegevuste on suunatud üleriigilisele ettevõtlikkuse tõstmisele.

Eestis tehti Šotimaa eeskujul noortes ettevõtlikkuse arendamisega algust 2006. aastal Ida-Virumaal pilootprogrammi „Ettevõtlik Kool“ näol, mis on suunatud ettevõtlikkuse integreerimisele koolisüsteemi, muutes koolid enam õppimissõbralikumaks keskkonnaks. Ettevõtlikus koolis ei keskenduta niivõrd õpetamisele vaid pigem õppimisele, kasutades võimalikult laialdasi aktiivõppemeetodeid ning sidudes õpitavaid teadmisi reaalses elus vajaminevatega. Ettevõtlikkuse kasvatamine ei ole ainekeskne, vaid on läbiva teemana kõikides õppeainetes.

“Ettevõtlik Kool” programmi veab Ida-Viru Ettevõtluskeskus ning kus osalevad nii eesti kui venekeelsed Ida-Virumaakoolid. “Ettevõtliku Kooli”
programmi toetab ja osaliselt rahastab EAS ettevõtlusteadlikkuseprogrammi raames. Euroopa Sotsiaalfondi poolt kaasrahastatava EAS-i ettevõtlusteadlikkuse programmi eesmärgiks on ettevõtlikkuse kui eluhoiaku kujundamine laste ja noorte hulgas ning ettevõtluse kui tegevusalternatiivi tutvustamine.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht