Paul Kondas 110

Herki Helves

31. märtsil 2010 tähistatakse Viljandis Kondase keskuses PAUL KONDASE 110. sünniaastapäeva. Paul Kondas oli koolmeister, tegutses erinevatel kunstialadel, luuletas, tegi teatrit, mängis viiulit ja maalis. Ta oli isemõtleja, entusiast, omamoodi mitmel alal andekas ning julge inimene. Maalis 1960. aastatel pildi prassivatest riigivarastest Stalinist ja Leninist,  oli veendunud, et Shakespeare´i „Othellol“ on oma vägivaldsusega inimestele halb mõju. Tema tavapäratutest, julgetest mõtte- ja loominguavaldustest võite osa saada 110. sünniaastapäeval Viljandis Kondase keskuses.

Paul Kondas sündis 31. märtsil 1900. aastal Pauastvere külas, Uue-Põltsamaa vallas talupoja peres. Tema lapsepõlv möödus Pauastveres ja Põltsamaal, ta lõpetas Pauastvere vallakooli, Põltsamaa kihelkonnakooli, Põltsamaa linnakooli ning 1921. aastal Põltsamaa Ühisreaalgümnaasiumi. Koos paljude oma koolivendadega võttis osa Vabadussõjast.

1921-23 õppis ta Tartu ülikoolis õigusteadust ja kaubandust. Otsustas siiski pedagoogilise hariduse ja kutse kasuks, selle omandas 1923. aastal Valga üheaastasel kursusel.

1924. aastast algas Paul Kondase ligi 40 aastat kestnud õpetajatöö, Pikasillas, Suure-Jaanis, Viljandis ja Raudnas. Võib väita, et Suure-Jaani algkooli õpetaja ja koolijuhina töötatud aastad, 1925-1941 osutusid tema elus üheks olulisemaks. 1941. aastal osutus ta okupatsioonivõimude silmis mittesobivaks jätkama koolijuhi ja õpetaja ametikohal Suure-Jaanis.

Samal aastal kolis Paul Kondas Viljandisse ning siia jäi ta kuni oma surmani 1985. aastal.

1940. aastate keskpaigas asutas Viljandis Töölisnoorte keskkooli ning oli kooli esimene direktor, kuid 1951. aastal sundisisd võimud teda sellest koolist lahkuma.

Rahulikumad olud leidis ta järgmiseks kümnendiks eest Raudna koolis keemia, füüsika, joonistamise ja tööõpetuse õpetajana.

Paul Kondasel oli elus neli lemmikala – kirjandus, ka luulekeele täiendamine, maalikunst, muusika, kooliorkestrite ja laulukooride juhatamine ning teatritegemeine, praktilise teatriteooria väljatöötamine.

Neljast meelisalast kahte, maalikunsti ja kirjandust, hakkas ta iseäranis harrastama pensionile jäädes, 1961. aastast. Tema kunstipärand pole arvukas, pärast Paul Kondase surma, ostis Viljandi muuseum sugulastelt oma kogusse 36 õlimaali, sellele arvule, võib liita veel umbes kümme maali, mille asukoha ja saatuse kohta on teave puudulik.

Maalimise kõrval tegeles Kondas periooditi aktiivselt kirjutamisega, lootes, et kunagi näevad tema kirjatükid ka ilmavalgust.

Viljandis veetis Paul Kondas suure osa oma elust, jättis jälje siinsele haridusmaastikule, siin sündis tema sümbolistlik-naivistlik maalilooming, mis kindlasti aja jooksul oma väärtust kasvatab.

Tänu sellele, et Paul Kondase maalilooming jäi pärast tema surma Viljandisse, asutas linn  peaegu kakskümmend aastat hiljem muuseumi – Kondase keskuse. Paul Kondase püsinäitusega keskuse avamine on olnud suurepäraseks tõukeks tegelemiseks instutsionaalselt ainsana Eestis laiemalt autsaiderkunstiga – isemeelsete loojate pärandi tutvustamise ja kogumisega.    

 

31. märtsil 2010 Viljandis

Kondase keskus on kõigile tasuta külastamiseks avatud.

Kuna Paul Kondas oli erakordse fanataasiaga inimene, siis saavad soovijad osa võtta fantaasiamängust.

Kell 14 käik Viljandi Riia mnt. kalmistule Paul Kondase hauale.

Kell 16. etendatakse Kondase keskuses lühinäidend „Lugu Korrumpeerula Kuningriigist“

Pärast etendust toimub Kondase keskuses vabas õhkkonnas ettekannete ja mälestuste õhtupoolik, räägitakse Paul Kondase elust ja tegevusest.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht