Tammsaare muuseumis peetakse konverentsi ja esitletakse raamatut
Esmaspäeval, 1. detsembril toimub Tammsaare muuseumi 10. sügiskonverents “Kodu kuvand eesti kirjanduses läbi aegade”.
Konverentsil esinevad mainekad kirjandusuurijad, kes võtavad vaatluse alla muuhulgas sellised teemad nagu kirjanduslik perifeeria ja kirjanike omailmad, kodu Eesti kirjanduse südamesõnana ning kirjanike füüsiline ja vaimne kodutustunne. Juttu tuleb ka Andrus Kivirähki, Jaan Kaplinski, Uku Masingu ja Mati Undi loomingust ning teksti kodustamisest tõlgete kaudu. Ettekannetega esinevad Mari Sarv, Rein Veidemann, Anneli Kõvamees, Tanar Kirs ja Mari Niitra, Toomas Haug, Külliki Kuusk, Maarja Vaino, Brita Melts, Ene-Reet Soovik ning Madli Kütt ja Katre Talviste.
“Konverentsi eesmärk on uurida, kui oluline koht on kodul eesti kirjanduses ning millise kuvandi on kodule, kodukandile ja kõigele koduga kaasnevale andnud eesti kirjanikud,” sõnas konverentsi korraldaja, Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino. “Meid huvitab ka, kuidas on kodukujutus ajas muutunud ja kas suured ühiskondlikud muutused kajastuvad ka erilise/erineva kodukujutusena kirjanduses. Huviga ootame ülevaadet Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumisaktsioonist „Millest tunnen oma kodu?“, mille eesmärgiks oli kaardistada tänapäeva eestlaste kodukogemust.”
Konverentsi lõpus esitletakse kahe Tammsaare muuseumi (A. H. Tammsaare muuseum Kadriorus ja SA A. H. Tammsaare muuseum Vargamäel) koostöös valminud kogumikku “Meie Tammsaare. Kohtumisraamat kirjanikuga”. Raamat annab populaarse ülevaate Tammsaarest inimesena, tema loomingust ja selle ühiskondlikust taustast. Teoses kasutatakse rikkalikult pilte ning arhiivimaterjale. “Oleme sageli kokku puutunud kimbatusega, et kuigi Tammsaare on Eesti tuntumaid ja uuritumaid kirjanikke, ei ole tema kohta ilmunud lühemaid tutvustavaid raamatuid. Loodame selle tühiku nüüd täita,” märkisid raamatu koostanud muuseumide juhid Aune Suve-Kütt ja Maarja Vaino.