Eduard Vildel täitub 155. sünniaasta

Eesti kirjanduse kandev alustala, ajakirjandusuuendaja, revolutsionäär, poliitik, ühiskonnategelane, dramaturg, meie esimene eurooplane Eduard Vilde tähistab sel aasta 155. sünniaastapäeva.
Vilde muuseum tutvustab läbi aasta toimuvat juubeliprogrammi.

Eduard Vilde sündis 4. märtsil 1865.a. Kirju elukäik kujundas temast inimese, kes käis alati omapäi. Vilde oli suveräänne tegelane, ta ei kuulunud ühtegi kirjandusrühmitusse, ei allunud ettekirjutustele, ent kujunes nii mitmeski mõttes meie superstaariks! Meie esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik, samuti teatri- ja kirjanduskriitikale alusepanija. Vilde oli nii menukaim kui ka mõjukaim siinne kirjamees. Rahvas usaldas tema sõnu. Eduard Vilde muuseum annab ülevaate valikust juubelile pühendatud sündmustest ja kutsub kõiki just selle aasta jooksul kirjaniku loomingut uuesti üle lugema!

Juubeliaasta algab Eesti Draamateatri lavastuse „Millest tekivad triibud?“ esietendusega 14. märtsil Vilde muuseumis Kadriorus.
Näidendi autor ja lavastaja on Urmas Vadi, osades Inga Salurand, Indrek Sammul ja Kristo Viiding. Etendust Vilde elust, loomingust ja armastustest mängitakse Vilde muuseumis kirjaniku elutoas terve aasta vältel.

Eduard Vilde astub meie ette oma juubeliaastal ka Tallinna tänavapildis. Ajavahemikus 26. veebruarist kuni 11. märtsini elustuvad üle linna digiekraanidel Vilde muuseumi arhiivifotod ning Tammsaare pargis avatakse välinäitus kirjaniku tsitaatidest, mis kõnetavad meid tänapäevalgi.

3. aprillil toimub Kirjanike Liidu Musta laega saalis kirjanikule pühendatud konverents „Seks ja linn. Vaateid Eduard Vilde loomingule“. Konverentsil mõtiskletakse Vilde loomingu nende aspektide üle, mis kõnetavad meid ka tänapäeval – üha enam raha- ja kehakeskses ning moraalsetes dilemmades vaevlevas ühiskonnas. Kuidas mõjub Vilde looming tänase pilguga üle lugedes? Milliseid ühendusi annab see meie tänasesse päeva? Kas Vilde võib osutuda ka XXI sajandi kirjanikuks?

Aasta teises pooles uueneb muuseumi püsiekspositsioon ning tuleb välja uus muuseumiraamat. Juubeliaasta lõpetab kunstnik Liina Siibi näitus kirjaniku abikaasast Linda Vildest, kelle rolli Eduard Vilde elus on raske ülehinnata. Ühel või teisel moel on juubeliaastat tähistamas ka kõik Kastellaanimaja galeriis 2020. aastal eksponeeritavad kunstinäitused.

Tallinna Kirjanduskeskus / Eduard Vilde muuseum
www.kirjanduskeskus.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht