Eesti Kontsert avab sügishooaja Tormise ja Pärdi kontsertidega

Eric Marinitsch

Arvo Pärt

Eric Marinitsch

Kummardusena kahele suurele heliloojale, Veljo Tormisele ja Arvo Pärdile, avab Eesti Kontsert oma sügishooaja Tallinnas erandlikult kahe järjestikuse kontserdiõhtuga. Esimesel õhtul jõuab publiku ette Tormise muusikale loodud vaatemänguline lavastus „Ringlemisi“, päev hiljem tuleb Eestis esmaesitusele Pärdi teose „La Sindone“ uusversioon.

„Veljo Tormise ja Arvo Pärdi panus Eesti ja maailma muusikalukku on olnud mõõtmatu ning nii sündiski otsus tänada sügishooaja avaakordiga mõlemat heliloojat,“ tutvustas Eesti Kontserdi juht Kertu Orro hooaja kaheosalise avangu sünnilugu. „Sel hooajal 80. sünnipäeva tähistav Eesti Kontsert on Tormise ja Pärdi loominguga seotud olnud aastakümneid ning kaheldamatult on mõlemad loojad Eesti kaasaegse muusika visiitkaardiks kogu maailmas,“ lisas Orro.

Sügishooaja esimesel avaõhtul, 24. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis esietenduvas muusikalavastuses „Ringlemisi“ tulevad ettekandele soolohäälele, koorile ja elektroonikale seatud Veljo Tormise teosed – nii väiksed vokaaltsüklid (sh „Neli kildu“, „Kimbuke tähti“) kui ka tuntud kooriteosed (sh „Ingerimaa õhtud“, „Pikse litaania“). Teet Kase lavastuses on kandev roll Liisi Koiksonil ja Eesti Filharmoonia Kammerkooril, laiendatud kõlaruumi eest hoolitsevad Sander Mölder ja Ülo Krigul, visuaali loovad videokunstnik Taavi Varm ja EKA tudengid, muusikajuht ja dirigent on Kaspars Putniņš.

„Meie geograafilises areaalis on rituaalsed tegevused seotud aastaaegadega, aga siin on ka teine paralleel – aastaring kui sünd, noorus, tegutsemine ja vanadus-surm,“ kirjeldas lavastaja Teet Kask. „Oleme harjunud kevadet ootama, lilledega koos rõõmustama, sügistuule all küürutama, lumega peitu pugema. Aastaaegade vaheldumine mõjutab väga meie sotsiaalset käitumist, tundeelu, mõtteid. Nii ühinevad lavastuses kaks tasandit, esivanemate ammune pärand ja Tormise hiljutine pärand,“ lisas lavastaja.

Veljo Tormise 90. sünniaastapäevaks valminud muusikalavastus „Ringlemisi“ etendub ka 25. septembril kell 19 Pärnu kontserdimajas ja 26. septembril kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Hooaja teise avaõhtuga, mis toimub 25. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis, tähistatakse Arvo Pärdi 85. sünnipäeva. Sel puhul tuleb Eestis esiettekandele Pärdi teose „La Sindone“ uusversioon, mille maailma esiettekanne on 8. septembril Novosibirskis toimuval ülesiberilisel kunstifestivalil. Teose kannavad ette maailma tippviiuldaja Vadim Repin ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, dirigeerib Andres Mustonen.

Arvo Pärt on teose uue versiooni kohta öelnud järgmist: „Tänu Vadim Repini ja Andres Mustoneni koostööle tekkis mul sellest teosest täiesti uus nägemus, mida ma püüdsin ka teostada. Ma hindan Repini eriliselt tundlikku musitseerimist, samuti dirigent Andres Mustoneni head tunnetust, mida olen näinud meie pikaajalise koostöö jooksul. Hea meelega usaldan selle esiettekande nende kätte.“ Lisaks Repinile ja Mustonenile on teos pühendatud Torino muusikafestivali Settembre Musica endisele juhile Enzo Restagnole, kelle tellimusel teos 2006. aastal esmakordselt valmis.

Sünnipäevakontserdi ettevalmistamise ajal lahkus Andres Mustoneni lähedane mõttekaaslane, meie aja üks suuremaid heliloojaid Krzysztof Penderecki, kellele mõeldes on kavas tema „Agnus Dei“. Veel kõlab kontserdil Kreegi, Bruchi ja Schuberti looming.

Arvo Pärdi sünnipäevakontsert kantakse 24. septembril kell 19 ette ka Jõhvi kontserdimajas.

Piletid Eesti Kontserdi sügishooaja avakontsertidele on saadaval Piletilevis ja Piletimaailmas.

Eesti Kontsert tuletab meelde, et tulenevalt terviseameti hetkel kehtivast publiku hajutamise nõudest pannakse müüki piiratud kogus pileteid. Kontserdipaikades palume publikul hoida distantsi, pesta ja desinfitseerida käsi ning haigena koju jääda.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht