Eesti Maalikunstnike Liidu 2024 aastanäitus Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

Evi Tihemets

6.04.-26.05.2024
AVAMINE 6.APRILLIL KELL 14.00

Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus KUSAGIL – ÜLE VIKERKAARE on erakordselt rõõmsavärviline näitus, kuhu oma värskeid teoseid esitasid kaugelt üle saja Eesti Maalikunstnike liidu liiget.

“Someplace where there isn’t any trouble. Do you suppose there is such a place, Toto? There must be. It’s not a place you can get to by a boat, or a train. It’s far, far away. Behind the moon, beyond the rain” küsis Dorothy/Judy Garland oma koeralt Toto, 1939 a filmis “Võlur Oz”.

Krestomaatiline film ja selle nimilugu “Somewhere, over the rainbow …” on järgneva poolsajandiga kujunenud kõigi rõhutute ja põlatute, ka seksuaalvähemuste vapihümniks. Muinasjuttudel on ärevatel aegadel nõudlust, sest üldjuhul hoiavad nad üleval lootust õnnelikule lõpule.

Philiph Luik

1939. aastal oli suur sõda oli Euroopas juba alanud, poliitiline turbulentsis üpris sarnane hetkeolukorrale, kui välja arvata tõsiasi, et inimtegevuse tulemusel küpsenud ülemaailmne ökoloogiline kriis on muutnud taustsüsteemi veel haavatavamaks. Geopoliitiline imperialism ja (suur)riikide etteotsa trüginud/trügivad diktaatorlike ambitsioonidega juhid olid nii 1939, ja on ka nüüd. 

Uno Roosvalt

Kunstnikke igavesti kannustav ambitsioon muuta maailma, või vähemasti panustada arengusse, saab ärevatel aegadel “reality check“i kogemuse võrra rikkamaks – muuta saab heal juhul iseennast, kui sedagi. Või toimuvad need muutused rohujuure tasandil, ilma trummipõrinata, esteetiliste kategooriate abil?

Rahvusvahelisel maaliskeenel on tervete seni kaasamata piirkondade või koguni maailmajagude maalikunst saanud vitamiiniks ja/või suunanäitajaks, metropolide nö värsked ideed viimastel aastakümnetel põhinevad suuresti maailma erinevate regioonide kultuuriliste eripärade kaasamisel. Nii nagu varasematelgi aastasadadel ja -tuhandetel on just kunstnikud need pioneerid, kes assimileerivad ja kodustavad eksootilisi ja/või esteetilisi laene võõrastest kultuuridest – teatud reservatsiooniga võib kunstnikke pidada rahvusvahelise globalismi agentideks.

Maalikunsti hinnatud eripäraks oli ja jääb elava inimese uudishimulik pilk ümbritsevale, empaatia kõige elusa suhtes, seega ikkagi poolte valimine. 

Tiiu Rebane

Näituse toimkond: Jaan Elken (näituse idee, koostamine ja kujundus, EML), Tiiu Rebane (näituse produtsent, EML), Marie Virta (UKMi poolne korraldus)

Näituse toetajad: Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus, Kultuuriministeerium

Alates sellest kevadest on Uue Kunsti Muuseumil kavas üheaegselt tänaste kunstnike loominguga esitada ka sajanditaguste eelkäijate teoseid.
EESTI EILE JA ÜLEEILE pakub vaadata 1936. aastal Pallase lõpetanud Lydia Nirgi maale, mis sündinud Viljandimaal, Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal.
Mõlemad väljapanekud avanevad Pärnu Uue Kunsti Muuseumis laupäeval, 6. aprillil kell 14 ja ootavad kunstisõpru maikuu lõpuni.

Lydia Nirk. Audru mõisapark

Uue Kunsti Muuseum
Rüütli 40a, Pärnu
www.mona.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht