Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab 2020. aasta parimaid

25. märtsil 2021 kogunes virtuaalselt loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2020. aasta erialast tegevust.
Źürii koosseisu kuulusid Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor ja disainikogu kuraator Kai Lobjakas (žürii esinaine), Aasta Tekstiilikunstnik 2019 Krista Leesi, Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2019 Maryliis Teinfeldt-Grins, sisearhitekt Andres Labi, Eesti Kunstnike Liidu president Elin Kard, kunstiteadlane Vappu Thurlow ning disainikriitik Karin Paulus. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati kolmes kategoorias  – Aasta Tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik ja Aasta Tegu. Tunnustuse pälvinud autorite loomingu väljapanek toimub aasta lõpus Pärnus Uue Kunsti Muuseumis korraldataval Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitusel.

Aasta Tekstiilikunstniku preemia nominentideks esitati Elna Kaasik, Aet Ollisaar, kunstnikeduo Kadi Pajupuu/Marilyn Piirsalu, Ülle Saatmäe ja Erika Tammpere.
Preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2020 laureaat on Ülle Saatmäe.
Ülle Saatmäe pälvis preemia jätkusuutliku looduslähedase temaatika ja teostuse veenva rakendamise eest, sidudes tervikuks kodukoha looduse ja taimestiku, looduslikud värvid ja taimetrüki ning loodusfotograafia. Tema valikud olid esitletud näitustel „Taimsed hetked“ (Vatla mõis) ja „Rippuvad aiad“ (Hop galerii).
Ülle Saatmäe on pärit Läänemaalt Paatsalust, kus veedab praegugi enamuse oma Tallinnas tekstiilidisainerina töötamisest vabaks jäävast ajast, olles tihedas kokkupuutes kodukoha looduse ja taimestikuga ning kus valmivad suurem osa tema taimedega trükitud kangastest ja loodusfotodest. Lisaks Eesti Kunstiakadeemia tekstiilikunstniku ning Tallinna Ülikooli kunstiõpetaja diplomile on Saatmäel varasemast ajast ka Räpina Sohvoostehnikumi agronoomi diplom, tänu millele on tal oluliselt parem ettekujutus taimede hingeelust kui vaid nende kokkupuutekohadest tekstiiliga. Lisaks tekstiilikunstile ja tööle tekstiilidisainerina paelub Ülle Saatmäed ka fotograafia, eelkõige loodusfotograafia.  Kuigi Saatmäe loodusfotod ja taimetrükis tekstiilid on mõlemad ka omaette näitusena vaatamisväärsed, siis ühes ruumis omavahelises sümbioosis tekib neist hoopiski uus, sügavam ja tähenduslikuma sisu ja sõnumiga väljapanek.

Aasta Noore Tekstiilikunstniku preemiale kandideerisid Anett Niine, Karl-Artur Korsar, Victoria Käesel ja Liisi Tamm
Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks 2020 valiti Karl-Artur Korsar. 
Karl-Artur Korsar pälvis preemia tervikliku ja töömahuka tulemuse eest omanimelise kaubamärgi KarlKorsar arendamisel.
Karl-Artur Korsar on õppinud Eesti Kunstiakadeemias tekstiilidisaini ning on pärast õpinguid töötanud vabakutselisena Londonis, Melbourne’is ja Sydneys. Praegu töötab ta nii Tallinnas kui ka Berliinis. Aastal 2020 oli Karl-Artur Korsar Hõbenõela nominent ning pälvis Tallinn Fashion Weeki publiku lemmiku tiitli. Rohkem infot siit: www.karlkorsar.com

Preemia Aasta Tekstiilitegu nominentideks esitati Krista Leesi peavõit rahvusvahelisel tekstiilibiennaalil Contextile, ETeKL väljaanne TEGIJAD, Marju Raabe tegevus Eesti tekstiilivaldkonna tutvustamisel ja Anu Raua gobelään Tartu rahu.
Aasta Tekstiilitegu 2020 on Marju Raabe tegevus Eesti tekstiilivaldkonna tutvustamisel ja mõtestamisel.
Marju Raabe pälvis tunnustuse tekstiilialase tegevuse eest: kirikutekstiile ja eriala laiemalt puudutava järjepideva kroonika ja analüüsi eest isikliku ajaveebi formaadis ning kirikutekstiilialase sümpoosioni „Kirikutekstiil kui sõnumitooja“ korraldamise eest 2020. aastal.
Marju Raabe on Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja ja tema ajaveeb on leitav siit: http://kirikutekstiilid.blogspot.com/

Tekstiilipreemiaid antakse Eesti Tekstiilikunstnike Liidu (ETeKL) eestvõttel välja kord aastas.

Täpsem ülevaade preemiate kohta on leitav liidu kodulehel: https://www.tekstiilikunst.ee/tekstiilipreemiad

ETeKL on Aasta Tekstiilikunstniku preemiat välja andnud alates 1996. aastast, 2021. aastal korraldas žürii tööd juhatuse liige Ainikki Eiskop.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht