Eestis näeb esmakordselt suurt Ladina-Ameerika kunsti näitust

Diego Rivera (1886–1957). Väike tantsija (Tantsiv poiss Huejotzingost). U 1946. Akvarell, tint. © The Phoebus Foundation, Antwerpen

21. juunil avatakse publikule Kumu kunstimuuseumi suures saalis rahvusvaheline näitus „Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa“. Tegemist on seni suurima Ladina-Ameerika kunsti väljapanekuga Eestis. Näitusel näeb teoseid kahest eri ajastust: Hispaania koloniaalperioodist 17.–19. sajandil ning 20. sajandi esimesest poolest. Näitus toimub koostöös The Phoebus Foundationiga, millele kuulub Euroopa üks tähtsamaid Ladina-Ameerika kunsti kogusid.

„Meil on ülimalt hea meel näidata oma Ladina-Ameerika kunstikogu esmakordselt väljaspool Belgiat. Enamik eksponeeritud teostest on spetsiaalselt selle näituse jaoks restaureeritud, et iga teost saaks esitleda kogu oma ilus. Soovime pakkuda parimat kunstielamust, et kogu näitus rõõmustaks külastajate silma,“ ütles The Phoebus Foundationi tegevjuht Katharina Van Cauteren.

„Näituse keskne teema on Ladina-Ameerika ja Euroopa kunstisuhted, eelkõige Euroopa mõjud Ladina-Ameerika kunstile. The Phoebus Foundationi kogudest lähtuvalt on näitusel koos kahe eri ajastu kunst: koloniaalmineviku avamine loob tausta 20. sajandil juba iseseisvate Ladina-Ameerika riikide kunsti vaatlusele. Mõlemal perioodil näeme, kuidas euroopalik põimus kohalike põlisrahvaste pärandiga, mille tulemuseks on Ladina-Ameerikale iseomane pildikeel,“ tutvustasid näitust kuraatorid Sirje Helme ja Kadi Polli.

17.‒19. sajandi Uus-Hispaania ja Peruu asekuningriikide usupiltide ning rassi- ja klassisuhteid avavate maalide kõrval on väljas Argentina, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Tšiili, Uruguay ja Venezuela 20. sajandi modernistlike kunstnike tööd. Teiste seas on esindatud Ladina-Ameerika kunsti suurkujud Diego Rivera, Joaquín Torres-García, Roberto Matta, Julio Alpuy, Antonio Berni ning Fernando Botero, aga ka tänavusel Veneetsia kunstibiennaalil tähelepanu saanud Líbero Badíi ja Wifredo Lam. Kokku on eksponeeritud sadakond teost – neist suurimad 2‒3 meetri kõrgused skulptuurid.

Näituse eraldi alateemana näeb Kumu 4. korruse projektiruumis Briti päritolu sürrealistliku kunstniku ja kirjaniku Leonora Carringtoni (1917–2011) seitset maali. Carrington veetis suure osa oma elust Mehhikos ning sellest ajast pärinevad ka The Phoebus Foundationi kogu tööd. Viimastel aastatel on Carringtoni sügavalt isikupärane looming pälvinud ohtralt tähelepanu ja temast on saanud kõige kallim briti naiskunstnik kunstiturul. Ühtlasi haakub väljapanek 2024. aastal tähistatava sürrealismi liikumise 100. aastapäevaga.

Mõlema väljapaneku jõuliselt värvilise ruumikujunduse on loonud kunstnikud Kristi Kongi ja Kaarel Eelma. Peresid ootavad suure saali näituse juurde loodud tegevustoad. Näitusega kaasneb raamat, mis sisaldab ülevaateid ja reproduktsioone nii koloniaalkunstist (kuraator Kadi Polli) kui ka 20. sajandist (kuraator Sirje Helme). Näituse graafilise disaini ja raamatu kujunduse autor on Külli Kaats.

Näituse avaprogramm leiab aset pärast jaanipäeva. Kolmapäeval, 26. juunil toimub eksklusiivne kuraatorite Kadi Polli ja Sirje Helme ühistuur. Neljapäeval, 27. juunil on huvilistel ainukordne võimalus osaleda The Phoebus Foundationi maalikonservaatori Carlos Gonzáleze ingliskeelsel erituuril, mis avab näitusel eksponeeritud koloniaalperioodi teoste põnevamaid konserveerimislugusid. Laupäeval, 29. juunil toimuvad näitusel ekskursioonid eesti, inglise ja vene keeles ning töötuba lastele. Juuli ja augusti igal teisel pühapäeval saab osaleda eesti- ja ingliskeelsetel ekskursioonidel. Suvise publikuprogrammi peasündmus on Ladina-Ameerika teemaline Kumu hoovifestival 24. augustil.

Näitus „Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa“ Kumu suures saalis ja Leonora Carringtoni teoste väljapanek 4. korruse projektiruumis on avatud 3. novembrini 2024.

Näitus toimub Eesti Kunstimuuseumi ja The Phoebus Foundation SON-i (Antwerpen, Belgia) koostöös ning Katoen Natie Grupi ja Indaver Grupi toetusel. Värvidega toetab näitust Akzo Nobel Baltics AS.

The Phoebus Foundation on Belgias Antwerpenis tegutsev heategevuslik kunstifond. Kunsti kogumise kõrval tegeletakse kunsti konserveerimise ja teadusuuringutega. Nende jõupingutuste tulemusi jagatakse võimalikult laialdaselt näituste korraldamise, teoste välja laenamise, kultuuriürituste, sümpoosionide ja trükiste kaudu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht