Fotomuuseumi galeriis LEE avatakse retrospektiivnäitus “Fotorühmitus BEG 45“.

Fotomuuseumi galeriis LEE (Raekoja 4/6) avatakse 23. jaanuaril kell 17.30 retrospektiivnäitus “Fotorühmitus BEG 45“.

1975. aastal Tallinnas sündinud fotorühmitus BEG värskendas oluliselt 1970. aastate lõpu Eesti fotokunstimaastiku üldpilti.

Rühmituse asutasid Teaduste Akadeemia Geoloogia Instituudi egiidi all Jevgeni Klimov (1946-1996), Galina Kuljus (1949) ja Boris Telitsõn (1949), hiljem liitusid sellega Ene Kärema (1948) ja Tiit Paalmäe (1948).

Esimest korda astuti avalikkuse ette Tallinnas Pegasuse kohvikus 1975. aasta augustis, sellele järgnesid mitmed väljapanekud tollases Kunstiinstituudis ja “Fototornis” Kiek in de Kök. Edaspidi eksponeeriti oma töid veel Prantsusmaal, Leedus, Lätis ja Venemaal. Fotorühmitus BEG jäi näitustel ja fotokonkurssidel silma, pälvis auhindu ja diplomeid, oli kajastatud kohalikus ja välismaises ajakirjanduses ning televisioonis. Rühmituse aktiivne tegutsemisperiood lõppes 1970. aastatega.

BEGi liikmed kasutasid julgelt ja loominguliselt mitmeid tollal veel vähe kasutust leidnud fototehnoloogilisi võimalusi, suurendades oma näitusetöid aerofoto materjalidele ning toonides ning koloreerides pilte. Fotorühmituse eesmärk oli luua terviklikke näituseprojekte, mille teosed valmisid tihti ühistöödena. Sellised on näiteks Kärema ja Paalmäe lasteteemalised fotod, aga ka Klimovi ja Kuljuse lennujaamas pildistatud aktiseeria. Rühmitusena oldi väljas jõuliselt sotsiaalsete ja keskkonnateemadega, kõneldes legendaarse Eesti visuaalkultuuri arendaja ja fotokunstniku Peeter Toominga (1939–1997) sõnul vahel leebelt, aga mõnikord ka jõhkralt või isegi halastamatult.
Näitusel on eksponeeritud 38 originaalteost ja kaks autorifilmi.

Näitus jääb avatuks kuni 15. märtsini 2020.

Kuraatorid: Tanel Verk ja Maruta Varrak
Täname: Galina Kuljus, Ene Kärema, Merike Neidorp, Tiit Paalmäe, Sirje Runge ja Boris Telitsõn

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht