Gary Markle “Sõlmside” Hop galeriis

Gary Markle

SÕLMSIDE

9.03.–4.04.2023

Neljapäeval, 9. märtsil kell 18.00 avatakse HOP galeriis Kanada päritolu kunstniku Gary Markle’i näitus „Sõlmside“. 

Oma esimese isikunäitusega Eestis tõstatab Markle küsimusi tuleviku moe ja rõivaste individuaalse väljendusvõime kohta masinatepõhises elus. Ühendades laiendatud moe ja spekulatiivse disaini perspektiivid ning käsitöölised meetodid, kujutleb kunstnik olelus-igatsuslikke narratiive inimjärgsel planeedil, mis on jäetud töötlema inimkonna argiharjumuste poolt tekitatud jääke. 

Näituse keskmesse paigutuvad kolm skulpturaalset elementi, mis on põimitud  tarbimisjärgsest plastikust, kasutades kunstniku enda valmistatud puidust kudumistööriistu. Kootud pinnad põhinevad “teise naha” kontseptsioonil, nagu seda on riietus, arhitektuur või keskkond kui inimese olemasolu laiendus. Viimase abil uurib Markle mänguliselt inimesteta moesüsteemi absurdset ideed, et vaidlustada hiliskapitalistlikke tarbimismustreid ja inimkeskseid lähenemiseid identiteedile.

Kunstniku enda sõnul on mood oma olemuselt projitseeritud nostalgia vorm – meenutus tulevast, mis on ühtaegu võimatu, kuid väga tõeline. See liugleb kuskil utoopilise ja düstoopilise tuleviku vahel, kuid ei saa hõlpsasti lasuda kummaski vallas. Just selle moele omase sisepinge tõttu sobibki see erinevate olemisviiside uurimiseks. Kudumine kui käsitööline protsess ja rõivaste valmistamise tööriist koosneb korduvate silmuste tsüklitest ning põhineb sageli tingmärkidel, mida saab seostada arvutisüsteemides kasutatava keelega. Kõnealune näitus spekuleerib käsitöö püsivuse ja selle võime üle suhelda tulevikuintellekti avaldumisvormidega.

Gary Markle on Kanadas sündinud, Tallinnas ja Helsingis tegutsev kunstnik, loovuurija ja haritlane, kelle vaatluse all on kanga, kostüümi ja performance’i ristumiskohad. Ta on omandanud bakalaureusekraadi moe erialal Parsons School of Design’is New Yorgis, käsitöö magistrikraadi Nova Scotia Kunsti- ja Disainikolledžis (NSCAD) Halifaxis ning osalenud rahvusvaheliselt paljudel performance’itel ja galeriinäitustel. Markle’i huvid leiavad lisaks isiklikele projektide sageli väljundeid ka koostöödena teiste kunstnike ja kogukondadega. Viimati oli ta esindatud Viljandis, Kondase keskuses toimunud grupinäitusel „Pikem suhe – A Long Engagement” (kuraator: Marta Konovalov).  Hetkel töötab Markle moe eriala dotsendina NSCAD’i ülikoolis ning on kunstide doktorantuuri kandidaat Aalto ülikoolis, kus tegeleb enda kunstipraktikast lähtuva disainiuurimusega, mis on kantud küsimusest: Kas meie loome käsitööd või loob käsitöö meid?

Rohkem infot kunstniku kohta: www.garymarkle.com

Kuraator: Kulla Laas

Graafiline kujundus: Diandra Rebase

Helikujundus: Brandon Auger

Foto: autor

Tänu: Arsenali Uuskasutuskeskus, Eesti Kunstiakadeemia puu- ja metallitöökojad, Ulvi Haagensen, Juss Heinsalu, Reet Heinsalu, Eve Laas, Marju Taur, Ann Mirjam Vaikla. 

Näituseid HOP galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

HOP galerii

Hobusepea 2, 10133 Tallinn

N–T 11.00–18.00

hopgalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht