Haapsalu Tšaikovski festival paneb suvituslinna taas helisema

Foto Mait Jüriado

Voces Tallinn

Foto Mait Jüriado

1.–4. juulini kõlab Haapsalu kirikutes ja kontserdisaalides lummav muusika – linna täidab Haapsalu Tšaikovski festival, mis teeb taas kord kummarduse suurele vene heliloojale ja kuurortlinna kunagisele kuulsale suvitajale. End nii Haapsalu kui ka Eesti kultuurisuves tõestanud festival rikastab kauni kuurortlinna sündmuspaletti kõrgetasemelise muusikakultuuriga, pakkudes vaheldusrikast programmi, kust leiab huvipakkuvat nii kutseline muusik kui ka huviline suvitaja.

Festivali juhatavad neljapäeval, 1. juulil kell 18 Uuemõisa mõisas sisse teleekraanilt tuntud klassikatähed Helin Hallik (kitarr), Triinu Piirsalu (viiul), Siret Sui (flööt), Toomas Oskar Kahur (tuuba), Kristjan-Jaanek Mölder (bariton), Sten Heinoja (klaver). Põnev kooslus ei vaata mööda ka Tšaikovskist, kandes ette tema unustamatu meloodiaga „Lillede valsi“.

Samal õhtul kell 20 rõõmustab Jaani kirikus publikut Tallinna kitarrikvartett. Kontserdil „Veneetsiast Peterburi“ kõlab maailma ühe armastatuma balleti „Pähklipureja“ muusika nelja akustilise kitarri orkestraalses esituses; samuti Itaalia ja Vahemere maade muusika, mida Tšaikovski palavalt armastas.

  1. juulil kell 18 astuvad Haapsalu kultuurikeskuses hõrgu balletigalaga „Luikede lend“ lavale Läti Rahvusballeti parimad tantsijad, esitledes pärle Tšaikovski ballettide võlumaailmast. Ettekandele tuleb ka kaks nn koroonaaja numbrit, millele on teinud koreograafia trupi kunstiline juht Aivars Leimanis. Sündinud balletiartistide piiranguaegsete kogemuste najal, on need ühtaegu tõsised ja humoorikad. Tegu on eksperimendiga kohustuslike distantsireeglite teemal – püüe luua balletti, mille tantsijad peavad hoidma kahemeetrist vahemaad.

Samal õhtul kell 21 annavad Haapsalu toomkirikus kontserdi „Serenaad“ Tallinna Kammerorkester ning Dmitri Sinkovski. Kontratenor, viiuldaja ja dirigent Dmitri Sinkovski on fenomenaalne muusik, kelle igapäevasteks lavapartneriteks on maailma tunnustatumad solistid ja parimad orkestrid. Kavas on Mozarti viiulikontsert nr 4 A-duur KV 219 „Türgi“ ning Tšaikovski serenaad keelpillidele C-duur op. 48.

Teise festivalipäeva lõpetab kell 23 Haapsalu kultuurikeskuses algav öökontsert „Jazzkovsky“, kus Joel Remmel Trio kannab ette Tšaikovski „Lastealbumi“ uue käsitluse. See on teos, mis mõjub paljudele nostalgiliselt, ent pakub seekord kindlasti värvika ja ootamatu emotsiooni.

 Laupäeva, 3. juuli programm algab kell 18 Haapsalu Jaani kirikus, kus noored virtuoosid Theodor Sink (tšello) ja Momir Nocaković (akordion) ühendavad kavas „Valse sentimentale“ vene muusika tundelised nüansid, Schuberti poeetilised laulud ja Ástor Piazzolla loomingu. Ootamatus kõlakombinatsioonis muusika pakub kuulajale sajanditetaguseid muusikavorme ja tulevikku vaatavat kõlakultuuri; seaded on teinud Momir Novaković.

Foto Daniil Rabovsky

Terem kvartett_

Foto Daniil Rabovsky

 Õhtu jätkub kell 20 Haapsalu linnuse hoovis, kus kell 20 astub üles kirglik Terem Kvartett Peterburist. Terem Kvartett on toonud enneolematu tähelepanu alla vene rahvapillid. Ansambli iga liige on ühtaegu helilooja, arranžeerija ning improviseerija. Spetsiaalselt Haapsalu Tšaikovski festivali tarbeks on ansambel seadnud tuntumad Tšaikovski meloodiad.

 Kell 23 algaval öökontserdil Haapsalu toomkirikus musitseerib Voces Tallinn, solistid on Triin Ella (alt), Indrek Jurtšenko (tenor) ja Zigmārs Grasis (basso profundo), dirigeerib Risto Joost. „Koguöist jumalateenistust“ loetakse helilooja Sergei Rahmaninovi üheks suurimaks meistritööks ning ühtlasi vene õigeusu kirikumuusika üheks kõige kõrgemaks saavutuseks.

 Festivali viimasel päeval, 4. juulil kõlab kell 12 Haapsalu kultuurikeskuses lastekontsert „Loomade karneval“. Laval on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri väike koosseis, Lõuna-Aafrika Vabariigis sündinud vioolamängija ja dirigent Xandi van Dijk ning pianistid Kärt Ruubel ja Johan Randvere, kellest viimane esitab ka humoorikaid vahetekste. Enne ja pärast kontserti saab kultuurikeskuse fuajees meisterdada ja joonistada luiki.

 Festivali lõpetab 4. juulil kell 16 Uuemõisa mõisas mängitav teatrietendus „Kui seda metsa ees ei oleks“, mis on valminud Tšaikovski eluloo ja loomingu ainetel. Urmas Lennuki loo on lavastanud Eili Neihaus, mängivad Rakvere teatri näitlejad Ülle Lichtfeldt, Eduard Salmistu, Madis Mäeorg ja Margareth Villers.

Festival jätkab koostööd ka Läänemaa muuseumidega, et pakkuda Haapsalus põnevat lisategevust: oodata on ekskursioone Tšaikovski radadel, hommikust joogatundi ja muud.

Haapsalu Tšaikovski festivali korraldab Eesti Kontsert koostöös Haapsalu linnavalitsusega, toetavad COOP Haapsalu, Rahvakultuuri keskus ja Eesti Kultuurkapital.

Loe lisaks ja soeta piletid aadressil www.tchaikovskyfestival.ee.

Fotodel Terem Kvartett (autor ) ja Voces (autor Mait Jüriado).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht