Henrik Visnapuu 130 – suurmehe juubeliaasta Luunja vallas

Ühe kõige mõjukama ja olulisema Eesti luuletaja ning kirjamehe Henrik Visnapuu 130. sünniaastapäev on algava aasta 2. jaanuaril. Kuna Visnapuu on üks kuulsamaid Luunjas elanud suurmehi, siis algatavad valla asutused 2020. aastal – luunjalaste jaoks Visnapuu aastal – mitmeid sündmusi, millest tõotab kujuneda valla piire ületav ning terve aasta vältav suur seiklus.

Visnapuu elu on omamoodi Eesti ajalugu, täis vastuolusid: noorest boheemlasest ja mässumeelsest poeedist, kes käis läbi oma aja maailma kultuuri tipploojatega, kasvas tõsine riigimees ning sai elu lõpus paugulane kaugel maal, suure lombi taga.

2020. aasta jooksul sünnib Luunjas, aga ka Tartus ja Tallinnas Visnapuuga seotud sündmusi. Luunjalased koos kirjandusinimeste ja Loone Otsaga on kavandanud värvika aasta, mille vältel on plaanis tähistada Visnapuu sünnipäeva, kutsuda kokku suur kevadine teaduskonverents koos kõige põnevamate Visnapuu-asjatundjatega, korraldada Visnapuu maratonlugemised, esitleda Vallo Kepi dokumentaalfilmi, kokku panna kunsti- ja raamatunäituseid, aga piiluda Visnapuu maailma ka mitmel mängulisemal-lõbusamal moel, koos kirjandusfestivalide, koolide, lavastajate ja näitlejatega.

Visnapuu aasta peaks andma nii noortele, kes veel Visnapuud hästi ei tunne, kui ka elukogenumatele võimaluse näha poeeti ajaloopöörises, tunnetada kokkupuutepunkte maailmaajaloo tormituulte, aga ka lõbusamate tuulepuhangutega.

Henrik Visnapuu on üks paremaid autoreid, kelle elu najal saab ära rääkida Eesti noorukese riigi ja kõrgkultuuri tekkimise ja kujunemise loo. 2020. aasta on hea võimalus nii süvenemiseks kui ka lustilisemaks mänguks!

Visnapuu-aasta prelüüdiks kõnelevad neljapäeva, 28. novembri õhtul kell 19 Luunjas Kapteni Keldris Loomingu peatoimetaja ja kirjandusloolane Janika Kronberg ning Jürgen Rooste. Nad teevad sissejuhatuse Hernik Visnapuu maailma ja luulesse, juhatavad kuulajaid põnevale retkele, millest saab Visnapuu aasta!

Jürgen Rooste, luuletaja, suur Visnapuu-austaja

Visnapuu aasta projektijuht

Lisainfot Visnapuu aasta kohtaon leitav Luunja valla kodulehelt www.luunja.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht