Kaplinskile pühendatud metsatukast kirjandusliku tänavakunstini: tulemas on viies Kirjandustänava festival

11. septembril toimub juba viiendat korda Koidula tänaval Kadriorus Kirjandustänava festival. Festivali programm on nüüd avalikuks tehtud!

Traditsiooniks on saanud see, et festivali programmis on tähelepanu all mitmesugused tähtpäevad. Sel aastal tähistame 160 aasta möödumist “Kalevipoja” ilmumisest, näitus “Narr ja narrikesed ilukirjanduses” on pühendatud August Gailiti 130. sünniaastale; ööülikooli avaliku salvestusega meenutatakse 100 aasta möödumist Ilmar Laabani sünnist jm.

“Ühe erilisema sündmusena tahaks välja tuua koostöös RMK-ga teostuva mõtte istutada septembri lõpus Põlvamaale Lukalaane alale 20 tamme ja 60 kuuske ning nimetatada see Jaan Kaplinski metsatukaks,” ütles Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. “Algselt plaanisime seda aktsiooni luuletaja 80. juubeli tähistamisena, nüüd on sellest saanud mälestusakt. Kuid kirjaniku-nimeline metsatukk võiks olla ajas päris püsiv.”

Kuna istutamine jääb RMK hooleks, luuakse festivalile sümboolne puudesalu, kuhu on kohale toodud 20 istutamisele kuuluvat tamme ja teisi puid. Puudesalus saab Kristo Viidingu esituses kuulata ka Jaan Kaplinski luulet.

“Elavatest klassikutest tahame eriliselt ära märkida Viivi Luige juubeli. Toimub “Seitsmenda rahukevade” värske kordustrüki esitluse avalik salvestus ning festivali lõpusündmuseks on valgusmäng “Viivi Luige luule luigetiigil”,” kõneles Vaino.

Lastele meenutatakse põnevaid eesti rahva ennemuistseid jutte, mis ilmusid ümmargused 155 aastat tagasi Fr. R. Kreutzwaldi sulest. Festivalil saab muinasjutte kuulata Mirtel Pohla esituses, pilte joonistab jutu kõrvale Marja-Liisa Plats.

“Sel aastal on meil ka üks päris ootamatu kunstiprojekt tulekul,” sõnas Vaino. “Tammsaare aeda ulatub ühe elektrialajaama sein, mida mõtlesime tänavakunstiga kaunistada. Kunstnikud valmistavad osa tööst ette, kuid lõpetavad oma teose alles festivalipäeva jooksul. Töö käigus on nad valmis suhtlema huviliste ja pealtvaatajatega.”

Õhtuhämaruses toimub traditsiooniline luulepiknik, kus astuvad üles Mehis Heinsaar ja Peedu Kass; festivali lõpetavad Eesti Noorsooteatri koori etteaste “Kalevipoeg” ning valgusmäng “Viivi Luige luule luigetiigil”.

Päeva jooksul toimub tänu koostööpartneritele kokku umbes 60 kirjandusega seotud sündmust – raamatuesitlused, vestlusringid, kohtumised kirjanikega, kontserdid, avalikud salvestused, viktoriinid jpm.

Ka sel aastal tähistatakse festivali käigus üks kirjanduslik paik.
“Seekord saab mälestustahvli maja aadressil Poska 35, kus mõnda aega elas 185 aastat tagasi sündinud rahvusliku ärkamise suurkuju ja kirjamees C. R. Jakobson,” märkis Vaino. Mälestustahvli avamine on ühtlasi festivali avapauk, kuhu on kutsutud ka Jakobsoni vaim ning esineb pärimusmuusik Lauri Õunapuu.

Kirjandustänava festival toimus esmakordselt 2017. aastal.
Koidula tänav on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad mitmed armastatud kirjanikud ning kus nüüd on avatud ka Mati Undi muuseum. Eelmisel aastal sai Faehlmanni ja Koidula tänava nurgal avatud Lugemispaviljon, millest on saanud kohalike seas armastatud ajaveetmispaik.

Festivalil on kohal Eesti Draamateater, Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Noorsooteater, Eesti Rahvusraamatukogu, Fenno-Ugria Asutus, kirjandusfestival HeadRead, Kadrioru Savituba, kirjastused Aleksandra ja KPD, kirjastus Argo, kirjastus Avita, kirjastus Eesti Raamat, kirjastus Hea Lugu, kirjastus Heleilm, kirjastus Ilmamaa, kirjastus Nornberg & Co, kirjastus Salv, kirjastus SE&JS, kirjastused Raudhammas ja Legend, kirjastus Varrak, Kultuurileht, Lastemuuseum Miiamilla, lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps, Postimees Kirjastus, raamatupood REaD, Soome Instituut, Tallinna Keskraamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Linnateater, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts.
Festivali korraldamisel juhindutakse Terviseametiga kokkulepitud piirangutest. Jälgi infot Tallinna Kirjanduskeskuse kodulehel ning tule festivalile tervena!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht