Kumu Dokumentaali uue hooaja avafilm mõõdab õnne suurust
Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sari avab oma uue hooaja sümboolselt – õnneotsingutest rääkiva linateosega.
Kuidas mõõta õnnelikkust? Himaalaja mägedes asuv budistlik kuningriik Bhutan on selleks leiutanud unikaalse õnneindeksi, mis peab sisemajanduse kogutoodangust tähtsamaks inimeste isiklikku õnne ja heaolu. Nii käivadki kaks rahvaküsitlejat filmis „Õnne agent” ukselt uksele ja uurivad tavaliste bhutanlaste käest, kas nad on õnnelikud.
Arun Bhattarai ja Dorottya Zurbó humoorikas linateos paotab ukse maailma, millega on tuttavad vähesed, ja küsib, mis on õnnelikuks olemiseks vajalik.
Film on linastunud menukalt paljudel festivalidel ja oli üks populaarsemaid tõsielufilme ka PÖFFil.
Kolmapäeval, 8. jaanuaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse helilooja Sven Grünberg.
Kokku jõuab jaanuaris ja veebruaris vaatajate ette kaheksa tõsielufilmi.
PÖFFi menukitest on kavas veel Saksa režissööri Andres Veieli film „Riefenstahl”, mis uurib uuemate arhiiviallikate valgusel „Tahte triumfi” režissööri Leni Riefenstahli suhet natsirežiimiga.
Kaheksakümnendates eluaastates Joel Meyerowitz on üle ilma tuntud fotograaf, kelle kunstnikust abikaasa Maggie pole paraku samasugust tunnustust leidnud. Briti dokumentalistid Jacob Perlmutter ja Manon Ouimet jälgivad oma filmis „Kaks võõrast, kes üritavad üksteist mitte tappa” peaaegu nähtamatu kaameraga kahe kunstiinimese keerulist ja pingeid täis suhet.
Visionäärist aiakujundajat Piet Oudolfit, kelle raamatud on tuttavad ka eesti lugejale, portreteerib oma seitse aastat tagasi valminud filmis „Viis aastaaega: Piet Oudolfi aiad” auhinnatud USA dokumentalist Thomas Piper.
Sama autori värskeim töö, 2023. aastal valminud „Me alustame leitud asjadest” jälgib, kuidas USA arhitektuuribüroo LOT-EK loob tarbetuks muutunud merekonteineritest jätkusuutlikku arhitektuuri. Film juhatab ühtlasi sisse sarja arhitektuurifilmide kuu.
2024. aastal möödus sada aastat Gerrit Rietveldi ühe tuntuma hoone, Utrechtis asuva villa Schröderhuis valmimisest – sel puhul jõuab ekraanile Lex Reitsma film „Elu mööblitükis”, mis teeb kummarduse sellele Hollandi arhitektuuri ja mööblidisaini suurkujule.
Üks tuntumaid Rootsi arhitekte Sigurd Lewerentz (1885–1975) ei armastanud avalikkuse ees rääkida iseendast ega oma loomingust – seda väärtuslikum on Sven Blume film „Lewerentzi jumalik pimedus”, mis heidab valgust selle mõistatusliku ehituskunstniku elule ja loomingule, kuhu kuuluvad ka mitmed pühakojad ja kalmistud, sealhulgas UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Stockholmi Metsakalmistu, kuhu on maetud paljud rootsi, aga ka eesti kultuuri- ja ühiskonnategelased.
Talvehooaeg lõpeb 26. veebruaril, kui ekraanile jõuab Belgia arhitekti ja dokumentalisti Élodie Degavre´i film „Elu moodulmajas” – 50 aastat pärast omas ajas eksperimentaalsete kogukonnaelamute püstitamist Brüsselisse, Liège’i ja Charleroi’sse uurivad nende eakad autorid, kas nende ammused eluasemeideaalid on ajaproovile vastu pidanud ja kas neist oleks midagi ka tänapäeval õppida.
Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.
Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.
Vaata lähemalt https://kumu.poff.ee/.