Kumu toob näitusesaali CERNi osakestefüüsikast inspireeritud kunsti

Foto: Rob Battersby

Yunchul Kim. Kaskaad. Installatsioonivaade. 2018. Autori loal.

Foto: Rob Battersby

Alates 30. oktoobrist näeb Kumus kaasaegse kunsti näitust „Murtud sümmeetriad“, mille teosed on sündinud otse kunsti ja teaduse kokkupuutepunktis. Näitusel osalevad kunstnikud on saanud inspiratsiooni reaalteadustest ning teosed on sündinud Euroopa Tuumauuringute Keskuse CERNi kunstiresidentuuri raames. Innovatiivsel, kaasaegse kunsti viimaseid arenguid peegeldaval näitusel on teosed Taiwani, Lõuna-Korea, Ühendkuningriigi, Taani, USA ja Mehhiko kunstnikelt.

Näitusel eksponeeritakse põnevaid installatsioone ning kogemuslikke ja tajudega mängivaid videoid ja skulptuure. Inspiratsiooni teoste loomiseks on kunstnikud saanud CERNi juurde loodud kunstiresidentuurist, mille raames suheldi teadlastega ning tutvuti CERNi töö ja osakestefüüsika valdkonnaga. „Murrangud teaduses on sageli peegeldunud kunstis. Käesolev väljapanek toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja intrigeerivast valdkonnast,“ kommenteerib kunsti ja teaduse suhteid Kati Ilves, näituse koordinaator Kumust.

Kunsti uuenduslikumat külge avavalt näituselt leiab põnevat uudistamist nii kunstisõber kui ka reaalteaduste ja tehnoloogiahuviline. Kunsti ja teaduse suhe on üks Kumu fookusi. „2015. ja 2016. aastal eksponeeriti muuseumis Jaapani heli- ja multimeediakunstniku Ryoji Ikeda „supersümmeetriat“, mis oli loodud samuti koostöös CERNiga. Käesoleva näituse üks kahest kuraatorist, Mónica Bello, on ühtlasi ka CERNi kunstiresidentuuriprogrammi juht. Avatav näitus on mõtteline jätk kunsti ja tehnoloogia suhteid valgustavate näituste reas. Nüüd, kui Eesti on CERNi liige, soovib Kumu pöörata tähelepanu ka võimalusele tegeleda kunsti ja teaduse uusimate saavutuste ühendamisega selles residentuuris,“ kirjeldab Kumu direktor Kadi Polli.

Euroopa Tuumauuringute Keskus on rahvusvaheline teadusorganisatsioon, mille liikmeks sai käesoleval aastal ka Eesti. Peamiselt osakestekiirendi ja -füüsika kaudu tuntud asutuses tegutseb ka edukas kunstiresidentuur Art at CERN, mis võimaldab teadust ja kunsti siduvatel loojatel viibida teaduse sünni juures.

Kunstnikud: Julieta Aranda, Alan Bogana, Diann Bauer, James Bridle, hrm199, Yunchul Kim, Mariele Neudecker, Lea Porsager, Semiconductor, Suzanne Treister, Yu-Chen Wang

Kuraatorid: Mónica Bello, José-Carlos Mariátegui

Koordinaatorid: Charlotte Horn, Kati Ilves

Näituse kujundus: Mark Murphy, Tõnu Narro

Graafiline kujundus: Mikk Heinsoo (Stuudio Stuudio)

Näitus on Kumu 5. korrusel avatud 21.veebruarini 2021. Näitusega kaasneb ka teemat tutvustav buklet ja publikuprogramm.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht