Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamine algab ulatusliku näitusega rahvusraamatukogus

Foto: Erakogu

Jaan vaatab kaugusse, 1960.

Foto: Erakogu

Neljapäeval, 16. jaanuaril avatakse Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamise avalöögina Eesti Rahvusraamatukogus näitus „Maailma avastamine. Jaan Kross 100“. Avamisel esinevad luulekavaga Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased.

Näituse peatelje moodustab põhjalik väljapanek Krossi teostest, mis on aegade jooksul ilmunud nii eesti kui ka võõrkeeltes, kokku üle 300 raamatu. Lisaks eksponeeritakse valikut Krossi luulekogude ja romaanide illustratsioonidest Eesti Rahvusraamatukogu graafikakogust ning erakogudest. Fuajeegaleriis saab tutvuda fotodega Krossi perekonna ja rahvusraamatukogu arhiivist.

Eraldi „näituse näituses“ moodustab Eesti Nahakunstnike Liidu korraldatud köiteprojekt, mille aluseks on spetsiaalselt Jaan Krossi sünniaastapäevaks koostatud ja kunstnikele köitmiseks välja antud Jaan Krossi ja Ellen Niidu luulevalimik „Oi sina mu pesa“ (koostaja Maarja Undusk). Eksponeeritud on 40 köiteinterpretatsiooni Eesti köitekunstnikelt.

Näituse taustal kõlab 1970. aastal välja antud vinüülplaat, kus Jaan Kross ja Ellen Niit oma luulet esitavad, samuti katkendeid Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiivist.

Näitus valmis Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Nahakunstnike Liidu ja Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse koostöös. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, OÜ Digisound ja okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu.

Näitus jääb rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees avatuks 22. veebruarini.

Näituse meeskond:
Kuraator: Maarja Undusk
Projektijuhid: Virge Loo ja Külli Grünbach-Sein
Kujundaja: Mae Kivilo
Illustratsioonide väljapaneku kuraator: Jüri Hain
Kirjanduslooline konsultant: Jaan Undusk
Näitusemeister: Alden Jõgisuu
Heli: Digisound

Täname: Eesti Kirjanike Liit, Tähti Roostalu, Helen Poll, Ave Tölpt, Katre Riisalu, Gerli Randjärv, Tiina Büttner.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht