Mara Ljutjuki maalid Vabaduse galeriis

Olete oodatud Mara Ljutjuki näituse “Muundumine” avamisele reedel, 18. juunil kell 17 Vabaduse galeriis.
Näitus on avatud 19. 06. – 14. 07. 2021.

Mara Ljutjuk on osalenud Eesti kunstielus 2000. aastast peale, tema esimene isikunäitus oli 2004. aastal Ühispanga galeriis koos Mari Roosvadiga. Koos tädi Mari Roosvaldi ja õe, arhitekti Üla Koppeliga on ta olnud aktiivselt seotud Haapsalus Evald Okase muuseumi programmi kureerimise ja korraldamisega.
Mara Ljutjuk on lõpetanud Eesti kunstiakadeemias maalieriala ja täiendanud ennast Hispaanias Universidadis Politecnica de Valencias vabade kunstide erialal. Mara Ljutjuki kohta võib täie kindlusega öelda, et ta ei kasuta maali eneseväljendamiseks mitte ainult sellepärast, et ta õppis maalikunsti, vaid maalikunst on tema lahutamatu meedium, nii-öelda mõtlemise pikendus. Mara Ljutjuk elab maalis.
Tema maalide aines on ikka olnud tihedalt seotud tema enda maailma – lähedaste inimeste ja vahetute kogemustega, et siis visuaalsete kujundite ja eelkõige maalimeediumi kaudu ja abil vaadata ennast kõrvalt, vahest psüühiliselt ennast korrastadagi. Ehk teisiti öelduna, on maalid talle alati olnud tunnete edastamise vahendiks. Kui maalid on avalikkuse ette toodud, siis aidata ka vaatajal assotsiatsioonide ja konnotatsioonide abil leida midagi, mis argielus ja nii-öelda suurte, globaalsete probleemide sees kipub kaduma.
Mara Ljutjukki võib pidada vanamoodsaks maalikunstnikuks, kes maalib, sest teisiti ei kujuta oma elu ette. Kuid tema näitused ei ole olnud sobivate – vanemate ja uuemate maalide kokkusobitatud tervik. Peaaegu alati on kunstnik maalinud uue näituse tarvis uue komplekti, arvestades eksponeerimiskoha spetsiifikat, seda isegi mite niivõrd füüsilises, kuivõrd psüühilises mõttes. Ka praeguse Vabaduse galerii näituse “Muundumine” kaheksa maali on maalitud just seda galeriid ja praegust aega silmas pidades. Kunstniku enda sõnul on need tema arvates kaheksa kõige tähtsamat momenti muutumise, iseendaga võitlemise raskel teekonnal: “Need maalid on mõeldud justkui visuaalse abivahendina, et mõista ja tunnetada sõnade sügavamat mõtet, et saada ühendust iseendaga.”. Tema sõnul ei ole neis salapära ega ülearust müstikat, need on tema mõtete illustratsioonid.

Galeriid toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.

MARA LJUTJUK
www.maraljutjuk.com

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht