Mati Turi ja Martti Raide teevad kummarduse Georg Otsale  

Tunnustatud Lied-duo Mati Turi ja Martti Raide toovad publikuni valiku lauludest, mille kaudu mäletame Georg Otsa. Kontserdid „Kummardus Georg Otsale“ toimuvad 5. juunil Kihelkonna rahvamajas ning 6. juunil Estonia kontserdisaalis. 

Georg Ots, kelle sünnist möödus mullu sada aastat, oli legend juba oma eluajal. Inimesi lummas tema kauni kõlaga lüüriline bariton, suur musikaalsus, karismaatiline isiksus, suurepärased näitlejavõimed ja kaasakiskuv sisseelamine esitatavasse. Otsa kuulsus levis üle kogu tollase Nõukogude Liidu, kus ta laulis regulaarselt Leningradi ja Moskva ooperiteatrites. Estonia teatris töötatud aja jooksul lõi laulja ooperites, operettides ja muusikalides üle poolesaja rolli. Kammerlauljana armastas aga esitada enim Tšaikovskit ja Schubertit, eesti autoritest oli Otsa repertuaaris aukoht Mart Saare soololauludel.

Eeloleval nädalavahetusel kõlavad Mati Turi ja Martti Raide esituses teosed, mis olid olulisel kohal Georg Otsa repertuaaris. Martti Raide sõnul on kontserdi kava muusikaline austusavaldus Georg Otsa laulukunstile. „Kontsert oli algselt ajastatud tema 100. sünniaastapäevale (2020. aasta aprilli planeeritud kontsert jäi eriolukorra tõttu ära) ning koosneb sajaprotsendiliselt Otsa esitatud repertuaarist,“ ilmestab kava Martti Raide. Paljud kavas olevatest lauludest on tuttavad juba helikandjatelt, kuid täieliku selguse saamiseks käis pianist Georg Otsa kontsertide kavadega tutvust tegemas teatri- ja muusikamuuseumis. Kava tuumikuks olevaid teoseid – Schubertilt, Tšaikovskilt, Kappilt, Tambergilt – esitas Ots koos Eugen Kelderiga 1969. aastal Kadrioru lossis. „Lisasime kavasse ka kimbu Mart Saare laule, kuna Saar oli Otsa kavades pidevalt ja arvuliselt on ta esitanud ja ka salvestanud Saare laule rohkem kui ühegi teise helilooja vokaalkammermuusikat,“ selgitab Raide kontserdikava. Mati Turi sõnul oli Georg Otsa laulmine alati hingestatud, laulude tekst selgelt väljendatud ning esitused sõnumiga. „Minu jaoks on Georg Ots suur laulja, lihtsalt arusaadav ja professionaalne,“ sõnab Turi. „Ta teeb muusikat suure hingega ja see on nauditav. Ots nagu laulaks personaalselt sulle.“

Mati Turi ja Martti Raide koostöö algas 2007. aastal. Igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Ansambli repertuaarivalikus domineerivad kaks suunda: saksa Lied’i-klassika ja eesti muusika. Maailmas kõrgelt tunnustatud tenori Mati Turi repertuaari kuulub rikkalik valik oratooriumite ja suurvormide sooloosi, hulk ooperirolle ning kammermuusikat. Turi repertuaar hõlmab muusikat barokist nüüdisheliloojate teosteni. Martti Raide on nõutumaid Lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Raide osalusel on esiettekandel kõlanud üle 40 Eesti helilooja uudisteose.

Kontserdid „Kummardus Georg Otsale“ toimuvad 5. juunil kell 18 Kihelkonna Rahvamajas Saaremaa Orhideefestivali „Märka lille!“ raames ning 6. juunil kell 17 Estonia kontserdisaalis, Eesti Kontserdi ja Eesti Interpreetide Liidu koostöösarjas „i nagu interpreet“.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht