Niguliste muuseumi näitus toob avalikkuse ette liivimaalaste palverändudega seotud leiud

Niguliste muuseumi tornigaleriis on alates 9. märtsist avatud näitus „Sinna ja tagasi. Liivimaalaste palverännud keskaegses Euroopas“, mis tutvustab Liivimaa keskaegset palverännuainest.

Nagu muus Euroopas, kuulus palveränd ka Liivimaal keskaegse eluolu juurde. Siit mindi nii kaugel kui ka lähedal asuvaisse pühapaikadesse, võõrsilt tulnud palverändurid külastasid omakorda siinseid kohti Riia toomkirikust Pirita kloostrini. Kõik see jättis omaaegsesse ainelisse kultuuri erinevaid jälgi, alustades kunstiteostest ja argiesemetel kasutatud sümboolikast ning lõpetades palverändurite rõivastuse ja reisilt kaasa toodud suveniiridega.

„Liivimaalaste palverändude vastu on huvi tuntud aastakümneid ning mitmel juhul andis selleks tõuke mõni üksikleid, nagu 1953. aastal Tallinnast või 1992. aastal Pärnust avastatud palverännusuveniir. Kuid alles viimaste aastate ulatuslikud leiukogumid, eeskätt 2018. aastal Tallinnas Kalamajas välja tulnud erakordne 15. sajandi esemete kollektsioon, annavad senisest detailsema sissevaate linlaste hardusellu, mille üks osa oli kodu- ja välismaiste pühapaikade külastamine,“ rääkis Tallinna ülikooli arheoloogia teaduskogu vanemteadur ja näituse kuraator Erki Russow.

Suur osa näituse eksponaatidest jõuab vaataja ette esimest korda. Nende seast väärivad esiletõstmist eelkõige palveränduri viltmütsi katke, kaks seni ainsana teadaolevat Riia toomkiriku püha vere kultusega seotud 15. sajandi palverännusuveniiri, samuti leiud, mis kinnitavad palverännumeenete kasutamist pärast pikalt teekonnalt naasmist.

Näitusega kaasneb mitmekesine publikuprogramm ja toimuvad muuseumitunnid õpilastele. Näitusega seotud teemasid käsitlevad keskaja uurijate Tiina Kala, Juhan Kreemi, Anu Männi ja Erki Russowi loengud. Esimene loeng toimub 14. märtsil kell 17, kui arheoloog ja näituse kuraator Erki Russow räägib keskaegsetest palverännusuveniiridest. 28. märtsil kell 17 vestlevad teemal „Teekond algab koduukselt. Eesti tänased palverännuteed“ Eesti Jaakobitee eestvedaja, Järva-Madise kirikuõpetaja Jane Vain, kultuuriloolist palverännuteed arendava MTÜ juhataja Eero Kotli ning Olaviteed rajav Tallinna Ülikooli kunstiajaloo professor Kersti Markus. Näituse raames toimuvad ka vanamuusikaansamblite kontserdid.

Näituse eksponaadid pärinevad Eesti ja Läti muuseumitest ja arheoloogiakogudest ning Saksamaalt.

Selle näitusega avatakse ühtlasi Niguliste muuseumi tornigalerii.

Näitus on avatud 8. septembrini 2024.

Näituse kuraator: Erki Russow (Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu)

Näituse kujundus: Villu Plink

Graafiline disain, mannekeenid ja mulaažid: Jaana Ratas

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht