Pärnu Kunstinädala avab Sven Grünbergi autorikontsert „Hingus”

 

Foto Arno Saar

Sven Grünberg Vanemuises.

Foto Arno Saar

Pärnu Kunstinädal saab avalöögi Sven Grünbergi autorikontserdiga „Hingus” Taavi Kerikmäe ja Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambli esituses, mis toimub 18. juulil Pärnu rannahoone seenrõdul. Erinevalt Estonia ja Vanemuise kontserdisaalides toimuvatest samanimelistest ettekannetest toimub Pärnu kontsert rannaseenel vabas õhus, mis lisab Grünbergi muusikale veelgi enam vibratsioone ja voogamist. Õhkkonnale aitavad kaasa kunstinädala sündmused mitmele meelele nii linnaruumis kui ka rannaalal.

Sven Grünbergi looming haakub nii Pärnu Kunstinädala kuraatoriteemaga Elulõng – Aja Absurd” kui ka kogu kunstinädala sündmustega, kus lisaks visuaalkunstidele on esindatud etenduskunstid ja mitmed muud vormid. Ka Grünbergi heliloomingu mõjule on kaasa aidanud just sümbioos erinevate kunstiliste väljundite vahel. Ta on teinud mitmekülgset koostööd mitmete kunstnikega, eeskätt Kaarel Kurismaa, aga ka Tõnis Vindi ja Leonhard Lapiniga, kes olid tema albumite kaanekujunduste autorid.

„„Hinguse” kontsert on üks võimalus meenutada Tõnis Vinti, kellega olime head sõbrad ja tegime  koos ka kaks filmi,” viitab Grünberg oma albumi „Hingus” kujundajale. „Kujunduses kasutasime fotot Sombrero nimelisest galaktikast, see seostus minu jaoks hinguse mõistega, mis on väga haruldane – suurtes Euroopa keeltes seda ei esine. Tegu on idafilosoofia ühe kesksema terminiga, mille visuaalseks vasteks sobib loodus selle sõna kõige laiemas tähenduses, galaktika kui multidimensionaalne väli.”

40 aastat tagasi avaldatud Sven Grünbergi album „Hingus” oli Nõukogude Liidu esimene elektroonilise muusika autoriplaat, mis muutus kultuslikuks ning tänavuse kontsertsarja raames kõlab see elavas ettekandes esimest korda. Kuna autor pole albumi muusikat noodistanud, on ansambliesituse ettevalmistus kujunenud omamoodi Grünbergi koodi lahti murdmiseks. „Hinguse” kontsert Pärnu rannas annab võimaluse kogeda seda täiesti uuel moel. Kontserdi asukoht rannaseenel viitab Pärnu Kunstinädala kuraatoriteemale ja toob tähelepanu keskmesse 60ndatel rannas toimunud legendaarsed happening’id.

Alates 2016. aastast toimuv kunstinädal on kõiki kaasaegse kunsti liike kaasav festival linnasüdames, mis esindab peamiselt Eesti, aga ka lähiriikide autoreid. See hõlmab endas erinevaid kunstisündmuseid, intrigeerivaid ning õpetlikke arutelusid, põnevaid töötubasid ning etteasteid erinevates paikades üle linna. 17.-25. juulini toimuva Pärnu Kunstinädala suursündmuseks on Suur Kunstipäev, mil galeriid ja kunstiasutused üle Eesti osalevad suurejoonelisel vabaõhuväljapanekul linna peaväljakul. Kunstinädala programmi info leiab: www.kunstinadal.ee

 Foto Taniel Kirikal

Sven Grünberg Nigulistes 2013.

Foto Taniel Kirikal

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht