Üheskoos ja üksi. Yhdessä ja yksin. Anu Raud ja Aet Ollisaar

Üheskoos ja üksi. Anu Raud ja Aet Ollisaar. Tampere galerii Laikku. Disain Kadi Pajupuu 2020.

Üheskoos ja üksi. Yhdessä ja yksin. Anu Raud ja Aet Ollisaar.
Näitus galeriis Laikku 24.10. – 15.11.2020

Anu Raud ja Aet Ollisaar on kunstnikud, kes tegutsevad kumbki erinevas keskkonnas – Anu Raud Kääriku talus keset Mulgimaa maalilist loodust ja Aet Ollisaar Tartus ajaloolise Karlova linnaosa südames. Ümbritseva mõju peegeldub vastu ka mõlema autori loomingust.
Looduse lähedus ning tuttavad märgid ja sümbolid Anu Raua vaipades jutustavad lugusid kodutunde ja oma kultuuri hoidmise olulisusest. Meisterlikult kootud vaipadest hoovab talupojatarkust ja poeetilist nõtkust, viiteid olulistele sündmustele ja ajatuid teemasid. Aet Ollisaare igatsuslikud maastikud asuvad pigem seitsme maa ja mere taga, kusagil kaugel mälusoppides, ning ilmuvad sealt unenäoliste hetkedena vaipadesse. Olles igapäevaselt seotud tekstiiliosakonna juhtimise ja tudengite juhendamisega Kõrgemas Kunstikoolis Pallas, on võimalus ateljeevaikuses vaipade kudumisse sukelduda muutunud autorile järjest vajalikumaks.
Koos olemine ja ühised ettevõtmised on saanud praegusel ajal üha olulisemaks. Võimalus süüvida rohkem iseendasse toob silme ette kujuteldavaid mälupilte olnud ja olemata aegadest, käidud ja käimata radadest ja kättesaamatutest kaugustest. Näitus „Üheskoos ja üksi“ Tamperes galeriis Laikku annab sellele teemale kaks erinevat vaadet.

Näituse kujundus: Madis Liplap
Graafiline kujundus: Kadi Pajupuu
Näitusel kasutatud Anu Raua luuletekstid on tõlkinud Mare Ollisaar
Näitus on osa Tampere Eesti nädala programmist. Näituse korraldamist toetab Kõrgem Kunstikool Pallas.

Laikun galleria
Keskustori 4, Tampere
Avatud T-R 9–21, L-P 10–18.
www. www.laikku.fi/nayttelytoiminta
facebook.com/kulttuurilaikku
https://www.facebook.com/events/764683567411017/

Anu Raud (1943) on silmapaistvamaid Eesti tekstiilikunstnikke, kelle pikaajaline ja viljakas loometöö on tuntud nii Eestis kui ka välismaal. Anu Raua tegevus avaldub mitmel suunal – ta on tipptasemel nii tekstiilikunstniku kui õppejõuna ning on Eesti Teaduste Akadeemia liige. Ta on pühendunud rahvakunsti koguja ja väärtustaja ning on pannud aluse Kääriku talu ja ERMi Heimtali Muuseumi rahvakunstikogule. Samuti on Anu Raud tuntud tabavate ütlemiste poolest, tema sulest on ilmunud mitmeid artikleid ja raamatuid. Vaibakunstnikuna iseloomustab Anu käekirja võime argiseid asju ja olendeid kududa märkideks ja sümboliteks. kompositsioonides vahelduvad puhtad värvipinnad aladega, kus valitsevad lõngadega loodud peened üleminekud. Vaipades on jutustavust ja ilmutuslikku selgust.

Aet Ollisaar (1966) on tekstiilikunstnik ja õppejõud, kes elab ja töötab Tartus. Aet Ollisaar on pühendunult suunanud tekstiilikunstialast haridust: 1992. aastast Tartu Kunstikoolis ja alates 2000. aastast professorina ja tekstiiliosakonna juhatajana Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (praegu Kõrgem Kunstikool Pallas). Aet Ollisaare loomingut iseloomustavad autoritehnikas valminud tööd, kus lõngadest moodustatud värvikoski pingestavad detailid, mis toovad teosesse materjali või eseme eelmise elu.

Eesti Tekstiilikunstnike Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht