Vabadussõja lõpetanud leping on Tartus näitusel

04a.tif

„Eesti ühelt poolt ning Venemaa teiselt, juhitud kindlast tahtmisest nende vahel tekkinud sõda lõpetada, otsustasid rahuläbirääkimistesse astuda ning võimalikult pea kindla, ausa ja õiglase rahu teha /–/.“ 02.02.1920

Vabadussõja lõpetanud leping on Tartus näitusel
Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel saja aasta eest sõlmitud rahu lõpetas 431 päeva kestnud Vabadussõja. Tartu rahulepingu originaali saab 29. jaanuaril näha Rahvusarhiivi peahoones ja 30. jaanuarist 2. veebruarini Eesti Rahva Muuseumis.
1920. aasta 2. veebruaril kell 00.45 Tartus allkirjastatud rahulepingu originaal liikus 1940. aasta märtsis Eesti välisesindusse Stockholmis. Kuni 1963. aastani asus see Eesti eksiilvalitsuse dokumentide hulgas ja seejärel Balti Arhiivis Stockholmis. 2002. aastal jõudis leping tagasi Eestisse ja anti sama aasta 21. juunil pidulikult üle Rahvusarhiivile, kus seda hoitakse tänaseni.
Sündmusi, mis märgivad saja aasta möödumist lepingu allkirjastamisest, on Rahvusarhiivis, Eesti Rahva Muuseumis ja mujal teisigi. Juubelinädala kava on Tartu linna kodulehel: https://www.tartu.ee/et/tarturahu100.

„Suur ajalooline silmapilk oli see, kus rahu Eesti ja Venemaa vahel alla kirjutati, küll kõige tähtsam silmapilk meie rahva seitsmesaja aastases vaevarikkas ajaloos. See oli see silmapilk, kus kindlustati Eestile kõige nende kangelasmeeliste tegude, jõupingutuste ja ohvrite vili, mis meie võrdlemata vahva sõjavägi ja laevastik, iga üksik mees nende seas aastapikkuses verises võitluses on toonud, nende raskuste tasu, mis terve meie rahvas vana Eesti visadusega kannud. Alles nüüd võime öelda, et meie riikliku majale kindel alus on pandud, mis vististi ei pragune,” kirjutas ajaleht Postimees 1920. aasta 2. veebruaril.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht