Viinistu kunstimuuseum tähistab sel suvel oma kahekümnendat tegutsemisaastat tiheda näituseprogrammiga
Viinistu Tünnigaleriide suvine näituseprogramm keskendub meie tunnustatud meistrite loomingule tuues vaatajateni esmalt Soome-Eesti kunstniku Ludmilla Siimu põhjamaade loodusest inspireeritud teosed. Suveprogramm jätkub ülevaatenäitusega Eesti vanima kunstnikerühmituse Kursi koolkonna loomingust ning selle lõpetavad Jüri Arraku ja Rein Mägari akvarellid. Tünnigaleriide suvist näituseprogrammi koordineerib kunstikeskkond NOBA.ac
Samaaegselt on avatud ka 2020. aastal uuenenud kuue saanud Viinistu kunstimuuseumi püsiväljapanek – muuseumi saalidest leiab enam kui neljasajast teosest koosneva ekspositsiooni Jaan Manitski rikkalikust kunstikogust, mis hõlmab Eesti kunstnike loomingut 19. sajandist kaasajani ning annab hea ülevaate Eesti kunsti ajaloost.
Näituseprogrammi kuraatori ja NOBA.ac kunstikeskkonna eestvedaja Andra Orni sõnul loob Viinistu suvine näituseprogamm hea võimaluse õppida lähemalt tundma Eesti kunsti tippautorite loomingut. “Kui Viinistu paari aasta eest uuendatud püsiväljapanek annab hea ülevaate Eesti kunstiväljal baltisaksa ajast tänapäevani, siis pika loometeega autoritele keskenunud suvine programm tünnigaleriides aitab viimaste kümnendite kunstiloomingut tundma õppida. Avatud püsiväljapanek annab tünnigaleridei näitustele olulise konteksti,” lisab ta.
Suvise programmi esimene väljapanek, Ludmilla Siimu näitus “Valguse ja varjude kosmoloogia” keskendub erinevalt Tartus veel viimast nädalat avatud väljapanekule kunstniku uuemale loomingule, mis põhjamaise maalikeele kaudu tutvustab meile kõigile omast, kuid ehk veidi unustusehõlma vajunud animistlikku maailmavaadet. Näitus avatakse 11. juunil ning on avatud juuli keskpaigani, mil avatakse 1988. aastal Tartus loodud kunstnike ühenduse Kursi koolkonna loomingut tutvustav väljapanek. Eesti vanima kunstnikerühmitusse asutajateks olid Peeter Allik, Albert Gulk, Ilmar Kruusamäe ja Priit Pangsepo, kellele on lisandunud Marko Mäetamm, Reiu Tüür, Imat Suumann, Külli Suitso ja Priit Pajos. Augusti keskpaigani avatud näitusel saab näha läbilõiget rühmituse loomingust. Suvise kunstiprogrammi lõpetab Jüri Arraku ja Rein Mägari akvarellinäitus.
“Viinistu on oma mereäärse lummava asukoha poolest ideaalne keskkond meie oma meistrite kunsti nautimiseks ja mõtestamiseks ning koht ja teosed pakuvad alati uut avastamisrõõmu,” sõnab Orn.
Näituseprogrammi läbiviimist korraldab kunstikeskkond NOBA.ac (Nordic Baltic art centre), Balti- ja Põhjamaade kaasaegne kunsti keskkond, mille eesmärk on kokku tuua kunstnikud, kunstiasutused ja laiem publik tutvustades meistritena tuntud autorite aga ka tulevikutähtede loomingut, tähelepanuväärseid kunstisündmusi ja valdkonna trende. Veebikeskkond NOBA.ac koondab regioonis ainulaadsele Näitusekaardile igakuiselt infot ligi 250 näituse kohta, kunstilood tutvustavad olulisi sündmusi ning lisaks saab tutvuda ligi 6000 teosega ligi 500 kunstnikult Põhja- ja Baltimaades.
NOBA seisab ka mitme olulise kunsti ettevõtmise eest nagu Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku auhind, mis sel aastal juba seitsmendat korda toob kokku meie regiooni kunstiakadeemiate lõpetajad, ning Kunstinädala festivali traditsiooni taaselustamine 2016. aastast. NOBA on kureerinud ka mitmeid linnaruumi projekte Tartus (Smarten City) ning Edward von Lõnguse EV100 projekti elluviimine 11 Euroopa linnas.