Võru Linnagaleriis uus näitus “Mälestused loomadest”

Võru Linnagalerii
I ja II korruse galeriis näitus „Mälestused loomadest“
Alates 09. jaanuarist avatud uus näitus Võru Linnagalerii kõigis kolmes näitusesaalis.

Kunstnikud: Kadri Roosi, Karmen Haiba, Katrin Haiba, Lea Armväärt, Margot Kask, Nora Rahumägi, Sándor Martin Stern

Näitus “Mälestusi loomadest” käsitleb inimese suhet loodusega, liigirikkuse ja jätkusuutlikkuse problemaatikat. Planeedi üha tihedamalt inimestega asustatuks saades suureneb oht ökosüsteemi liigirikkuse ja jätkusuutlikkuse vähenemiseks. Kooslused murenevad ja ökosüsteem on pidevas ümberkorraldumises, mis muudab elukeskkonna mõne liigi jaoks kasutamatuks. Koos isendite arvuga väheneb liikide geenitugevus. Mitmed näitusel kujutatud liike (nagu ka mitmeid neist, keda me ei ole kujutanud) ähvardab oht peatselt üksnes mällu jääda, kui sedagi, kui ei õnnestu arenguid loomadele soodsas suunas pöörata.

Üks moodus tinglikuks säilitamiseks on salvestamine: kaotsimineku eel kasutatakse veel viimaseid võimalusi. Selles osas on visuaalsetel salvestusviisidel traditsioone ja teeneid. Käsitsi tehtud pildilised märkmed on suure tõenäosusega kaamerapõhistest ebatäpsemad, kuid nende eeliseks on vahetu inimlik kogemus, mis võib laieneda ka vaatajale.

Näitus koosneb peaasjalikult joonistustest. Joonistamine on suhteliselt odav ja paindlik tehnika, see ei eelda kalleid vahendeid ega suurt materjalikulu ning selle ökoloogiline jälg on üsna õrn. Peamised kvaliteedid, millega visandlikku, elust (natuurist) joonistamist võib iseloomustada, on ausus ja vahetus. Salvestis võib ilmneda mitmes kihis: nii selle kirjeldamises, mida vaadeldi, kui ka selle, mida kogeti, millele tähelepanu pöörati ja mida üles korjati. Dokumentaalsete märkmete hindamist võib võrrelda antropoloogiliste välitöö märkmetega, mille puhul esitamisviisi peenusest (rafineeritusest) olulisem on teabe tihedus ja kihilisus, avatus “lugemisele” ja tõlgendamisele. Selles kontekstis on müra mitmekihiline ja tihe teave. Vaatajal on võimalik näha mitte üksnes modelli, vaid ka kunstnikku, nende kahe omavahelisi suhteid ja suhteid toimuvasse ning ta pääseb nendele ligi paratamatult läbi enda suhtumiste filtri.

Näituse pealkiri on inspireeritud Uku Masingu tekstist “Mälestusi taimedest” (Ilmamaa, 1996), mis on küll sõnalises vormis esitatud teos, aga räägib sõnadetagustest sündmustest, elamustest ja suhetest. Masing, nagu mitmed teisedki, toob esile liikideüleste suhete emotsionaalset puhtust ja elutoetavust.

NÄITUS JÄÄB AVATUKS KUNI 31. jaanuarini 2020.
Galerii on avatud E – R kell 12:00- 19:00 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.
Näituste külastamine on tasuta.

http://www.vorulinnagalerii.ee/index.html
https://www.facebook.com/VoruLinnagalerii/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht