Riin Alatalu, muinsuskaitsja, õppejõud, ICOMOSi asepresident

Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix 

Riin Alatalu

Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix 

Nädala eest saime kauaoodatud sõnumi: Eesti kunstiakadeemia muinsuskaitse osakond saab UNESCO õppetooli. Üldjuhul arvatakse, et saime raha. Vastupidi, pidime tõestama, kuidas ise hakkama saame, et meie roll ühiskonnas on oluline, meid on vaja ja meiega arvestatakse. Pidime tõestama, et meil on toetajaid erafirmade seas, saime rõõmuga näidata, et Tallinna Sadam on huvitatud pärandist hoolivast turismimajandusest. Saame õiguse kasutada UNESCO logo ja olla maailmas üks väljavalitute hulgast. Õppetooli eesmärk on anda muinsuskaitsele senisest enam kaalu, kaasates rahvusvahelisi ja kohalikke eksperte ning avada meie õppejõududele ja tudengitele võimalused tegutseda laias maailmas. 

Oleme väga väheste jõududega saavutanud selle, et Eesti muinsuskaitset maailmas tuntakse. UNESCOs on veel meeles meie südikas põhimõttekindlus UNESCO maailmapärandikomitees juba ligi kümme aastat tagasi. Kui töö komitees oli ka riigi huvi, siis Eesti suuremaks tegemine muinsuskaitse ekspertide organisatsioonis ICOMOS on vaba tahe. ICOMOS Eesti on maailmas inimõiguste austamise ja kogukonna kaasamise eestkõneleja, meie seminarid on äratanud suurt tähelepanu. Seda nullivad vastutustundetud rahastusskeemid, näiteks nullenergia saavutamise tähe all hoonete lammutamise soosimine. 

ICOMOSi asepresidendina olen vajunud Euroopa muinsuskaitse murekoorma alla. Suurte ja väikeste mured on samad. Kreeka ICOMOSi esindajad tunnistasid, et neil on nii häbi sellepärast, et Onassise perekonna rahaga betoneeritakse ja ehitatakse „uueks“ Akropoli, inimkonna pärandi sümbolit. Mul on väga piinlik, et nii kõrgel tasemel üldse arutatakse Estoniale nii pöördumatu mõjuga juurdeehitust UNESCO maailmapärandi paika. Maailmapärandi nimekirjas olemine on vabadus, aga kas me tahame, et see vabadus meilt võetakse rumalate otsuste pärast? 

Rõõmu on siiski rohkem, kas või sellest, et Võiveres on kümne riigi parim suure maakera mõõtmise väljapanek. Võtke suvel vabadus kulgeda Struve maailmapärandi kaarti mööda! 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht