Tui Hirv, laulja, esseist ja pedagoog  

Lilja Birgisdóttir 

Tui Hirv

Lilja Birgisdóttir 

Inimese unistused ja ettekujutused, mida ta oma vabadusega peale hakkaks, sõltuvad sellest, mis tema päevi täidab. Virginia Woolf jõudis järelduseni, et naise looming ja eneseteostus algavad oma toast. Vendade Urbide laulus palvetab Ivan aga: Mulle ennusta, et peatselt pärast pühi saan amnestiaga välja/ ja lennujaama puhvetis saan tuttavaks ma ladna lesega.  

Need olid neile aktuaalsed teemad. Viimastel kuudel oli mu suurim unistus, et saaksin rahulikult pikkamööda majapidamistöid teha. Või lugeda põnevaid, aga raskesti seeditavaid kasvatusteaduslikke tekste väikeste suutäite kaupa. Mu kohustused olidki mu unistused, mu vabadus.  

Et ära tunda, milles su vabadus seisneb, pead teadma, kes sa oled. Sul peab olema aega selleni jõuda, need mõtted läbi mõelda ja oma elu väikest viisi nende järgi üles ehitada. Kui teed kogu aeg tööd ja pead maja, siis ei saagi teada. Oravaratas on turvaline vaimu seis, ei ole vaja esitada ebamugavaid küsimusi.  

Mind teeb vabaks see, et tunnen oma keha ja vaimu rütme ja mul on võimalik nendega arvestada. Meil lühendati töönädalat, nii et mul tekkis võimalus neli päeva nädalas tund aega hiljem tööle minna: saan nüüd rahulikult putru süüa, lapse kooli saata, abikaasaga päeva läbi arutada, õhtusöögi läbi mõelda, juuksed korralikult patsi punuda ja ilusamat teed pidi tööle minna.  

Vabadus on see, kui sul on aega olla sina ise, aga ka see, kui sul on võimalik suureks kasvada. See eeldab, et tööturg arvestab sellega, et töötab ka muid kui kas on linnukesel muret tüüpe, kes kohustuste ja vastutuse puudumisel on nõus ükskõik mis tingimustega. Me tunneme seda sildade põletamise vabadust, aga see on pigem eufooria, mis lükkab pisut edasi, aga ei hoia ära proosalisemate vajaduste tekkimist.  

Ei ole imestada, et naiste tähelend karjääris on, nagu on. Nad ei unista väga utoopiliselt. Vahest siis, kui nad saaksid rohkem tuge laste ja vanainimeste eest hoolitsemisel ja kõigi pereliikmete päevakava, võileibade ja ujumispükste meelespidamisel, küündiks ka mõttelõng kaugemale.  

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht