Noore Ehte Fondi peastipendiumi pälvis tänavu Marita Lumi

KADRI MÄLK

18. X õhtul ajaloomuuseumi vastrenoveeritud saalides toimunud auhinna­tseremoonial pälvis Noore Ehte Fondi peastipendiumi ehtekunstnik Marita Lumi, eristipendium anti Julia Maria Künnapile. Välknäitusega, mille koostas ja kujundas Urmas Lüüs, tähistas Eesti ehtekunsti noorte annete turgutamiseks loodud fond oma tegutsemise kümnendat aastat.

Marita Lumi on oma loomingus ammutanud rohkelt inspiratsiooni loomariigist. Tema ehted on metsikud ja figuratiivsed. Laia pintsli ja tundesügavusega on modelleeritud õrnad metskitsed ja maokad reptiilid, kobrutavad krokodillid, kodused oravad, jänesed, tähnilised leopardid ja sätendavate silmadega imaginaarsed elukad. Siin ei ole tegemist looduse imiteerimisega, vaid olendite olemuse tabamisega.

Marita Lumi on oma oskusi täiendanud Prantsusmaal Strasbourg’is, Tallinnas Tehnikaülikooli geoloogia instituudis, olnud Portugalis Portos residentuuris. Porto stepihundilikud rännakud ei jätnud noort kunstnikku laulma metroojaamade jalamile. Ta tuli koju, kaitses edukalt magistritöö „Kannelseelikud“, rajas oma stuudio ja kaubamärgi.

Marita Lumi. Metsik kits (Wild goat). Kullatud hõbe, tiigrisilm, hematiit, oonüks, 1000 kuubik tsirkooni, 2018.

Temuri Hvingija 

Lume kaelakee „Metskits“ pälvis Eesti Kulla- ja Kellaliidu korraldatud Eesti aasta ehte võistlusel 2017. aastal teise preemia ning ka kajastuse Inglise Vogue’i märtsikuu numbris.

Noore Ehte Fondi žürii liikmetele imponeeris ka Lume söakus eksponeerida oma töid Eestimaa eri paigus. Näitus-turnee „Džungel“, mis sai alguse Tallinna lennujaamast ja mida saab vaadata paljudes väikelinnades, on nähtus omaette. Praegu on see väljas Kuressaare galeriis. 2018. aasta novembriks on ta istutanud ehetesse 30 000 kivi. Näitusel „Džungel“ ei otsita küll tõde, kuid see peegeldab meie ühiskonda kui looduse kvintessentsi. Lumi ei orienteeru ülemeremaade tippgaleriidele, vaid töötab selleks, et siinsetel inimestel oleks hea.

Eristipendiumi „Keegi pole täiuslik“ pälvinud Julia Maria Künnapi loomingus võlus Noore Ehte Fondi žüriid tema ehetes kajastuv pinge. Kivid, mida ta oma töödes kasutab, tunduvad tulevat sellise pinge alt, et nad muutuvad voolavaks ja lausa sulavad. Künnapi loomingut võib vaadelda kui vastuolu, kahekshargnemist kivilõike ratsionaalsuse ja selle näiliselt pehme sensuaalse, teispoolsuse vahel. Tal on õnnestunud need ühte köita.

2008. aastal loodud fondi juhatusse kuuluvad Tanel Veenre, Piret Hirv, Kaido Ehasoo, nüüdisehte korüfee Liesbeth den Besten Hollandist ja asutajana selle artikli autor. On olnud tuliseid vaidlusi, ent vaikiv üksmeel saabubki vaid kalmistul. Välisekspertide osalus on lisanud värvi ja väge, et tegemist pole vaid omavahelise õlalepatsutamisega, nagu on mõnikord väidetud. „Ka nominendiks saamine on väärtus, tunnustus tiivustab,“ arvas üks nominentidest.

Eesti kunstielus on käimas elav arutelu selle üle, kas kunstipreemiaid on liiga vähe või devalveerunult palju. Ei oska sellele vastata. Rajasin Noore Ehte Fondi südame sunnil ja eksinud oleme valikuga vaid korra. Igast seemnest lille ei kasva. Ja on ka sügislilli.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht