Loodusmuuseum murrab Eesti suurimal samblike ja sammalde näitusel müüte

Vaprad ja ilusad. Foto - Kätlyn Metsmaa, Eesti Loodusmuuseum7. aprillil avab Eesti Loodusmuuseum näituse „Vaprad ja Ilusad. Peaosades: samblik ja sammal“. Uus väljapanek tutvustab samblike ja sammalde erakordset vastupidavust ning tihti alahinnatud kasulikkust ökosüsteemi ja ka inimeste jaoks.
Ekspositsiooni põhirõhk on samblike ja sammalde erakordsel vastupidavusel. „Samblad ja samblikud on Maal elanud 450 miljonit aastat, nad kannatavad ekstreemseid temperatuure ja läbikülmumist, kõrvetavat kuumust ja tugevat päikesekiirgust ning täielikku kuivust,“ räägib Marja-Liisa Kämärä, kes on üks näituse kuraatoritest. „Need erakordsed olendid jäävad ellu isegi avakosmoses!“
„Näitusega loodame mitmeid müüte murda,“ ütleb Loore Ehrlich, kes on näituse teiseks kuraatoriks. „Tihtilugu arvavad inimesed, et samblad ja samblikud on tüütud, neid seostatakse aiapidamisega ja võrdsustatakse umbrohuga,“ ütleb Ehrlich. „Tegelikkuses on aga samblikke ja samblaid väga erineval otstarbel kasutatud läbi ajaloo. Näiteks terviseprobleemide lahendamisel ja parfüümide tootmisel,“ seletab Ehrlich lähemalt.
Näitus annab põhjaliku ülevaate samblike ja sammalde olemusest, elukohast ja -viisist ning tähtsusest ökosüsteemis. Lisaks pöörab ekspositsioon tähelepanu ka sellele, milline on samblike ja sammalde kasulikkus inimese jaoks, näiteks farmaatsias, kokanduses ning kunstis. „Samblikud on ka väga head puhta õhu indikaatorid,“ toob olulisena välja Kämärä. „Nad on tundlikud õhu saastele, selle pärast me neid ka linnaruumis palju ei kohta,“ lisab ta.
„Vaprad ja ilusad. Peaosades: samblik ja sammal“ on kõige suurem ja põhjalikum samblikke tutvustav näitus, mis Eestis tehtud. Näitusesaalist leiab arvukalt interaktiivseid lahendusi: külastaja saab valgusmikroskoobi all vaadata sambliku läbilõiget, tutvuda värvikirevate samblikega laiast maailmast, näha, mis juhtub samblikutega UV-valguse käes, ning palju muud põnevat. Kõik väiksemad näituse külastajad saavad uurida, milliseid samblaid leidub Sammalhabeme habemes, ning need, kes väsivad, saavad hinge tõmmata päris samblale pikali heites.
Uuele näitusele on pühendatud ka mitmed Öökulli akadeemia loengud. Juba 7. aprillil kell 18 saab põneva samblikute ja sammalde maailmaga tutvuda kuraatorite ringkäigul. 14. aprillil räägitakse akadeemias lähemalt sambla aedadest, 21. aprillil sammaldest maailma otsas ning 28. aprillil saab kätt proovida samblikega värvimises. Kõik kooligrupid ja lasteaiarühmad saavad samblike ja sammaldega tutvuda erinevate muuseumitundide vahendusel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht