Fookuses on terminoloogia
Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt peab Eesti riik tagama „eesti rahvuse, kultuuri ja keele säilitamise läbi aegade”. Kiiresti arenevas maailmas sunnib oskuskeele arendamata jätmine omakeelsete terminite asemel kasutama teiste keelte sõnu. Mida rohkem on intellektuaalselt nõudlikul teemal kasutuses võõrkeelseid termineid, seda keerulisem on oma keelt teaduskeelena hoida.
Eestikeelse teaduse ja hariduse tänapäevast oskusteavet saab arendada vaid pidevalt uueneva eestikeelse terminoloogia abil. Oskuskeelele esitatavad täpsuse, mõistetavuse ja selguse nõuded eeldavad erialakeele loojatelt ja kasutajatelt tihedat koostööd. Termineid ei looda ju ainult enda tarbeks: tänapäeval on iga tõlkija, toimetaja, ametniku, ajakirjaniku ja üliõpilase tööriistaks termini- jm andmebaasid, tõlkemälud. Iga valdkond peaks oma ala terminoloogia loomise ja levitamise võtma oma südameasjaks.
Positiivse näitena ministeeriumide ja ametite koostööst võib tuua eesti keele tehnoloogilise toe arendamise. Samalaadset koostööd eeldab praegu Eestis kasutusel ainus eri valdkondade terminoloogiat koondav terminibaas Esterm, mille loomist alustati 1995. aastal. Selle umbes 50 000 kirjest koosnev sisu vajab korrastamist ja värskendamist ning kümne aastaga vananenud veebilahendus tänapäevastamist. Varjusurmas andmebaasi elluäratamise potentsiaali näitab aga kasutussagedus: 2014. aastal on Estermi terminibaasis igal kalendrikuul tehtud ligikaudu 119 000 päringut, kusjuures keskmiselt vaatas iga kasutaja ligi kümmet terminikirjet.
Aastal 2018 on Eesti Euroopa Liidu eesistujamaa. Prognoosi kohaselt valmistatakse sel perioodil ette sadu kohtumisi, dokumente, faile jne. Terminoloogiline ebatäpsus võib minna kalliks maksma. Eestikeelset terminoloogiat ei saa luua ühe valdkonna inimesed teise valdkonna töötajate jaoks, seda pole võimalik sisse osta ega teisest riigist üle võtta. Ühine tänapäevane terminibaas aitab valmistuda eesseisvateks riiklikult olulise tähtsusega ülesanneteks. Haridus- ja teadusministeerium kavatseb oma panusega näidata head eeskuju teistele ministeeriumidele, et aidata riigil täita vastutusrikast keele, rahva ja kultuuri säilitamise ülesannet.