Kohanemistreening saunas ja kontserdisaalis

URMAS HÕBEPAPPEL, Tartu ülikooli Aasia keskuse analüütik

Urmas Hõbepappel

Erakogu

Suvel abikaasa Liisaga maal varsti ilmuvat saunaraamatut kirjutades puutusime kokku hormesis’e mõistega. Hormesis’eks nimetatakse miljonite aastate jooksul välja kujunenud keerulist kaitsemehhanismi, mis võimaldab elusorganismidel taluda väheses koguses füsioloogilist stressi. Hormesis’e töömehhanism on keeruline, hõlmates kuumašokivalkude teket ja rakkude taastumist, kuid tööpõhimõte on lihtne: kui organismile tekitatud stress on piisavalt väike, on selle mõju soodne, aga kui organismile tekitatud stress on liiga suur, on sama stressitekitaja mõju organismile kahjulik või isegi surmav. Kõik sõltub kogusest. Lihtsalt öeldes, mis ei tapa, teeb meid tugevamaks. Hormesis’ele omaseid reaktsioone on võimalik ise esile kutsuda ning kuumašoki valkude tootmine pakub universaalset kaitset kõiksugu füsioloogiat mõjutavate ohtude vastu. Kui meie keha õpib taluma üht tüüpi stressi, kandub see oskus üle ka teistele võimalikele kahjutekitajatele.

Enamik elusloodusest ei pane ennast sihilikult stressirohkesse olukorda, inimestel aga on võimalik kohanemist harjutada. Saunaraamatus soovitame selleks mõistagi sauna, kuid mis oleks, kui käiksime oma ühiskondlikku ja kultuurilist närvi treenimas uue kunsti näitusel, kontserdil või miks mitte ka nüüdistantsusaalis? Küllap on see kunsti üks paljudest funktsioonidest pakkuda kohanemise õppimiseks turvalist keskkonda. Selles olukorras hakkame riskima: miski meie teadvuses annab kindluse esitada küsimusi, millele me veel vastuseid ei tea, alustada lauseid, mida me ei oska lõpetada. Selline stressiseisundi kogemus võib olla äärmiselt nauditav ja õpetada meile hiljem ühiskondlike pingetega paremini toime tulema.

Soovin kõigile taas sügisesse argipäeva naastes mõnusat kohanemistreeningut saunas ja kontserdisaalis! Võib uskuda, et see teeb meid tugevamaks nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht