Anna-Liisa Unt

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Anna-Liisa Unt

Erge Jõgela

Anna-Liisa Unt

on maastikuarhitekt, kes äripäeviti on ametis Tartu linnavalitsuses, muul ajal elab, õpib ja töötab oma kodukontoris.

Milline on Eesti kultuuripoliitika suurim õnnestumine või läbikukkumine?

Kultuuripoliitika on tähtajatu ja põhialuste järgmise väljaandega selles ilmselt midagi olemuslikult ei muutu. Poliitika kui raamistiku sõnastamise mõju on pigem nõrk: kuna kultuuri loob kõige tavalisem olme – sest kõik, mida inimene puudutab, muutub kultuuriks –, siis igapäevaseid valikuid see dokument otseselt ei mõjuta. Kaudselt mõjutab kindlasti, sest tegevuskava määrab kõigi väärtuste – keele, hariduse, loomingu kooskõla, aga need oleksid alles ka siis, kui põhialuseid poleks või kui need oleksid sõnastatud teisiti.

Lõviosa kultuuris osalejatest ei ole poliitika sisust teadlik, ning kui oleks, jätaks see nad ükskõikseks: mõistena näib kultuur elitaarne ning sellest rääkimine pigem igav ja raske. Tooni annavad hoopis tavalised asjad: poeskäik ja heina niitmine, autopesu ja puhkuseplaanid. Hea, kui kõik oleks lihtne ja ei maksaks palju. Võimalikult tavaliselt tegutsedes ja selle käigus tõhusaid otsuseid langetades aga täidamegi kultuuripoliitika peaeesmärki: säilitame traditsioone ja oleme ühtlasi uuenduslikud. Stoiline tammumine ongi progresiivne, normcore on kultuuri lipulaev.

Niisiis on dokumendist endast oluliselt vähem tolku kui selle koostamisest. Järgmisi samme kavandavate taktikate läbimõtlemine ja omavaheline positsioneerimine tagavad igal juhul mõtestatuma tegutsemise. Soovin, et kultuuripoliitika põhialuste koostamine kestaks kogu aeg, sest suure pildi ettevõtmine on ainus viis, kuidas eesmärgid mõistlikult paika saada. Kui eesmärgid on vormistatud valmis tarbekaubaks, kaotavad nad oma väärtuse.

Igaühele igapäevaselt mustmiljon kultuuripoliitika põhialust!

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht