Folkloristid avaldasid Lauluisa noorpõlves kogutud regilaulud

Esmaspäeva esitleti Paides Järvamaa Muuseumis regilauluväljaannet „Aeg ärgata. Kakskümmend kaheksa eesti rahvalaulu. Kirja pannud Friedrich Reinhold Kreutzwald Järvamaalt Viisu külast 1828. aastal“. Eesti- ja inglisekeelne väljaanne sisaldab Kreutzwaldi noorpõlves Järvamaalt kogutud regilaule.

„Toona üles kirjutatud laulude arv pole küll suur, kuid see on mitmeski mõttes tähelepanu vääriv kogu,” ütles raamatu koostaja, folklorist Ottilie Kõiva. „Need on ühed vanemad säilinud Kreutzwaldi regilaulude kirjapanekud ja ühtlasi ka vanimad teadaolevad Järvamaalt kogutud laulud.“

Eesti rahvuseepose „Kalevipoeg“ looja Friedrich Reinhold Kreutzwaldi (1803–1882) ülikooliaegsed õppevaheajad möödusid tema vanemate tolleaegses töö- ja elupaigas Peetri kihelkonnas Viisul. Oma ajastu suurmeeste eeskujul ärkas ka noores Kreutzwaldis huvi rahvaluule vastu. Viisu mõisa ümbruskonnast kirjutas Kreutzwald üles 28 regilaulu, mida ta hiljem kasutas ka „Kalevipoja” loomisel. Raamatu koostaja Ottilie Kõiva sõnul oli Kreutzwaldil õnn kuulda veel elavat regilaulu selle ehtsas esituskeskkonnas – neidudelt kiigeplatsil.

Kakskeelne, värviliste illustratsioonidega raamat sisaldab lisaks Kreutzwaldi käsikirja faksiimilelehtedele ja laulutekstidele ka sõnaseletusi, ülevaadet Viisu külast kogutud regiviisidest ning saatesõna.

Raamat valmis Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi ja SA Ajakeskus Wittenstein/ Järvamaa Muuseumi koostöös.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht