Algas arhitektuurikonkurss Ukraina peremajade tüüpprojekti leidmiseks  

Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Eesti Arhitektide Liit (EAL) ja Kultuuriministeerium kuulutavad välja arhitektuurikonkursi Ukrainasse ehitatavate kaasaegsete peremajade tüüpprojekti leidmiseks.

„Venemaa verise sõja tõttu kasvab Ukrainas orbude hulk, aga võimalused lastele kasuperede leidmiseks kahanevad. Peame Ukraina ülesehitamisel looma kaasava keskkonna, mis on jätkusuutlik ning lähtub Euroopa Liidus tunnustatud põhimõtetest. Kutsun kõiki Eesti arhitekte konkurssi panustama, et vanemad kaotanud laste lapsepõlv jääks neile seonduma turvalise kodumaja ja koduõuega. See on vähim, mida teha saame,” ütles kultuuriminister Heidy Purga.

„Arhitektuurivõistluse tulemusena sündiv peremaja tüüpprojekt peaks nutikalt ühendama Eesti parimad oskused ruumiloomes ja kogemuse asenduskodude süsteemi ülesehitamisel. See annaks Ukrainale hea võimaluse tutvuda Euroopa Liidus kehtivate nõuete ja standarditega peremajade ehitamisel,“ ütles ESTDEV-i Ukraina ehitusprojektide juht Tarmo Needo.

„Lisaks uuenenud peremaja kontseptsioonile on Ukraina kontekstis oluline ka avaliku võistluse formaadi kasutamine. Eesti avaliku sektori pikaajaline kogemus tellida uued hooned läbi avalike arhitektuurivõistluste näitab, et just nii saame parima võimaliku arhitektuurilahenduse ning ühtlasi on see ka tõhus meetod korruptsiooni vältimiseks,“ ütles Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd.

Konkursil otsitakse kõrgetasemelise arhitektuuriga puithoonet, mis oleks tehaseliselt toodetav, kohandatav erinevatele tühjadele kruntidele ja vastaks sõjas vanemad kaotanud laste vajadustele. Peremaja peab andma kodutunde kuni kaheksale lapsele ja neid kasvatavatele perevanematele ning tagama ligipääsu ja kasutusmugavuse ka erivajadustega pereliikmetele. Konkursitööde esitamise tähtaeg on 11. juuli 2023. Võistlustingimused on allalaetavad riigihangete registrist.

Võistluse preemiafond on 20 000 eurot, fondi rahastavad Kultuuriministeerium, ESTDEV ja Thermory.

  1. mail algusega kell 15 toimub Kultuuriministeeriumi suures saalis arhitektuurikonkursi infotund. Infotundi saab jälgida ka veebis Teamsi vahendusel aadressil https://bit.ly/3IdsvGg. Kohale tulijatel on palutud kaasa võtta isikut tõendav dokument. Lisainfo johanna.joekalda@kul.ee.

Arhitektuurikonkursil osalemise eelduseks on, et projekt valmib Eesti ja Ukraina arhitektide ühistööna, mille eesmärk on Ukraina arhitektide erialane toetamine ja sealset konteksti ja ruumikultuuri tundvate inimeste kaasamine. Võidutöö puhul on see oluline ka ehitusloa saamise ja autorijärelevalve teostamise seisukohalt. Arhitektuurikonkursi võistlustingimused on kooskõlastatud Ukraina Arhitektide Liiduga. Peremajade puhul toetutakse Eesti heale kogemusele iganenud ruumiprogrammide kaasajastamisel, kaasava keskkonna loomisel ja jätkusuutlikul ehitamisel. Euroopa Liidus tunnustatud kestlikkuse ja kvaliteedi põhimõtetest lähtumine on oluline ka arvestades Ukraina staatust Euroopa Liidu kandidaatriigina.

Arhitektuurivõistlus on osa suuremast koostööst Kultuuriministeeriumi ja ESTDEVi vahel, mille eesmärk on tagada Ukraina ülesehitamisel Davosi kvaliteetse ruumikultuuri põhimõtete järgimine. Võistluse žüriisse kuuluvad ESTDEVi poolt Tarmo Needo, Eva-Maria Liimets ja Anna Silem, Kultuuriministeeriumi poolt Johanna Jõekalda, EALi poolt Andro Mänd ja Siiri Vallner, Ukraina Arhitektide Liidu poolt Olena Oliynyk.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht