Eesti kirjandus Helsingi raamatumessil

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Soome suurim raamatusündmus – Helsingi raamatumess – toimub tänavu 22.–25. oktoobril. Sel aastal on messi peakülaliseks Venemaa. Eesti oli messi peakülaline 2011. aastal ja sellest alates, aga juba varemgi oleme messil esinenud oma programmiga, mida on alati saatnud suur publikuhuvi.
Raamatumess toimub koos toidu-, veini- ja hea elu messiga ning on populaarne kultuurisündmus, mida külastab umbes 80 000 inimest. Sel aastal astub 800 raamatuesitlusel, intervjuul ja mõttevahetusel üles 1100 kirjanikku, teadlast, kultuuri- ja ühiskonnategelast. Neist 57 tuleb väljastpoolt Soomet. Eestist esineb messil 9 kirjanikku.
Eesti kava tutvustab aasta jooksul soome keeles ilmunud eesti raamatuid. Rein Rauaga vestleb tema romaanist “Rekonstruktsioon” (tõlkija Hannu Oittinen, kirjastus Like) Soome parlamendi liige Eva Biaudet. Indrek Hargla on Soomes populaarne, kõik tema Melchiori-raamatud on nüüdseks soome keelde tõlgitud. “Apteeker Melchiorist ja Tallinna kroonikast” (tõlkija Jouko Vanhanen, kirjastus Moreeni) räägib autoriga Tapio Mäkeläinen. Värske eesti kirjanduse antoloogia “Nippernaati” (Eesti Instituut) autoritest esineb messil muusik ja kirjanik Mait Vaik, kes on laval koos Soome muusikutest kirjanike Tommi Liimatta ja Harri Rinnega.
Luuletajad Maarja Kangro, Mathura, Ilpo Tiihonen ja Henriikka Tavi astuvad üles luulekavas „Laulud üle lahe”, millega tutvustatakse luuleraamatut „8+8”. See on kirjastuselt NyNorden juba teine raamat, milles on kaheksa Soome ja kaheksa Eesti luuletaja tõlked. Luulekavu on messil mitmeid ja need on publiku hulgas populaarsed. Nuoren Voiman Liitto luulekavas esinevad Kätlin Kaldmaa ja Asko Künnap, kellelt äsja ilmusid soomekeelsed luulekogud.
Helsingi raamatumessil toimuvad ka seminarid, kus arutletakse erinevatel kirjandusest lähtuvatel teemadel. Suursaadik Margus Laidrelt on ilmunud raamat “Domus belli. Põhjamaade Saja-aastane sõda Liivimaal 1554–1661” (Argo) ning Kari Tarkiainenilt “Meretagune maa. Eesti ajalugu Rootsi ajal” (Varrak). Seppo Zetterberg vestleb autoritega muu hulgas sellest, kas ja kuidas on Rootsi aeg mõjutanud Eesti ajalugu, kultuuri, identiteeti ja valikuid.
Maimu Berg juhib vestlust, kus kirjanikud Rein Raud ja Sirpa Kähkönen ning kirjandusteadlane Cornelius Hasselblatt arutlevad väikerahvaste soomlaste ja eestlaste kirjanduse koha üle maailmakirjanduses.
Lisaks programmile on Eestil Helsingi raamatumessil oma väljapanek, kus on võimalik lehitseda Eestis ilmunud uuemaid raamatuid. Eesti väljapaneku kõrval on Soome-Eesti seltside liidu raamatupoeke ja seal on müügil soomendatud eesti kirjandust. Eesti väljapanekut haldab Eesti Kirjastuste Liidu juht Kaidi Urmet, boksi number on 6g74. Eesti esinemist Helsingi raamatumessil kureerivad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kirjastuste Liit ja Eesti Kirjanduse Teabekeskus. Programmi koordinaator on Järvi Lipasti.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht