Noore teadlase preemia sai geeniteadlane Lili Milani

President Toomas Hendrik Ilves andis täna Vabariigi Presidendi Kantseleis Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu vanemteadurile ning sekveneerimise ja genotüpiseerimise tuumiklabori juhatajale Lili Milani’le üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore teadlase preemia summas 5000 eurot.

Eesti riigipea nentis, et ülevaade Lili Milani senistest saavutustest, teadusartiklite loend ja selle juurde kuulunud soovituskirjad Eesti Geenivaramust, Tartu Ülikoolist, Uppsala Ülikoolist ja Karolinska Instituudist tegid ta sõnatuks.

Rootsis sündinud Lili Milani omandas Tartu Ülikoolis geenitehnoloogia erialal magistrikraadi ning kaitses seejärel 2009. aastal Uppsala Ülikoolis doktorikraadi molekulaarmeditsiini erialal. Pärast doktorikraadi kaitsmist naasis ta Eestisse ja asus tööle TÜ Eesti Geenivaramus, kus juhatab praegu sekveneerimise ja genotüpiseerimise tuumiklaborit.

Milani tänas kõiki, kes on temasse uskunud ja olnud geneetikas avatud uutele ideedele. “Minu elus on nii palju armsaid inimesi,” lisas noor teadlane.

Milani põhilised uurimisteemad on inimese genoomika, epigenoomika ja farmakogenoomika, uurides nii tervete indiviidide ravimite lagundamise varieeruvust kui ka haigete ja tervete indiviidide erinevusi genoomis ning epigenoomis.

Tartu Ülikooli biotehnoloogia professor ja Eesti Geenivaramu direktor Andres Metsapalu tõstab Milani teaduslikest saavutustest eriti esile panust farmakogeneetikas. “Tema juurutas geenivaramu tuumiklaboris uued meetodid, mida praegu kasutatakse mitte ainult teadustöös, vaid ka raskete geneetiliste haiguste diagnoosimisel,” nendib Metspalu presidendi kantseleisse saadetud soovituskirjas, lisades, et teine teema, kus Milani on maailma tippklassi teadlane, on epigeneetika.

Milani on pälvinud Uppsala Ülikooli väljapaistvatele doktorantidele antava Anna Lundin’i stipendiumi. Lisaks igapäevasele teadustööle on Milani oodatud kõneleja paljudel oma valdkonna konverentsidel ning juhendab mitmeid doktori-, magistri- ja bakalaureusetöid Tartu Ülikoolis. Ainuüksi kahe viimase aasta jooksul on ta avaldanud üle 20 teadusliku artikli ajakirjades Genome Research, Nature, Science, Nature Genetics, BMC Genomics jt.

Noore teadlase preemiat annab kord aastas välja Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu ning seda rahastab Väino Kaldoja.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht