PÖFFil selgub Baltikumi parim film

15 linateost hakkavad Pimedate Ööde filmifestivalil võistlema Baltikumi parima filmi tiitlile.
Kuue Eesti, viie Leedu ja nelja Läti filmi seas, mis Tallinnas ekraanile jõuavad, on üheksa pikka mängu- ja viis dokumentaalfilmi, lisaks üks animafilm. Programm, mis sisaldab kolme riigi viimase aja huvitavamaid töid, on kokku pandud PÖFFi Leedu agendi Edvinas Pukšta soovituste järgi.

Foto: kaader filmist

“Surematu” jälgib, kuidas kasvatatakse Venemaal massiinimesi.

Foto: kaader filmist

Eestit esindavatest filmidest kolm jõuavad siinse publiku ette esimest korda. Ksenija Ohhapkina dokumentaalfilm „Surematu” näitab, kuidas tänapäeva Venemaal kasvatatakse massiinimesi, kelle peamine eesmärk on sündida, töötada ja vajadusel ka surra riigi hüvanguks. Riho Västriku produtseeritud film on juba võitnud Karlovy Vary festivalil parima dokumentaalfilmi auhinna.
Manfred Vainokivi dokumentaalfilm „Kirjanikuga voodis” elab kaasa kirjanik Peeter Sauterile, kes isikliku elu madalseisu ületamiseks võtab ette eriskummalisi avantüüre. Tragikomöödia maailmaesilinastus on neil päevil ühel tuntumal dokumentaal- ja animafilmide festivalil DOK Leipzig, mille pikkade filmide võistlusprogrammi see on valitud.
„Sipelgapesa” autori Vladimir Loginovi uus dokumentaalfilm „Praasnik” toob vaataja ette värvika maailma, millest enamik eestlasi pole kuulnudki – Maardu linna suure sügislaada, kus on isegi oma missivõistlus.
Eestis juba esilinastunud filmidest on kavas mängufilmid „Tõde ja õigus” (rež Tanel Toom), „Skandinaavia vaikus” (Martti Helde) ja „Ükssarvik” (rež Rain Rannu).

 

Foto: kaader filmist

“Ära”, lätlase Gints Zelbalodise võimas sooloprojekt.

Foto: kaader filmist

Lätit esindavatest filmidest on tuntumad Juris Kursietise mängufilm „Oleg” – Belgiasse tööd otsima läinud Läti Kalevipoegadest –, mis esilinastus mainekal Cannes´i filmifestivalil, samuti Gints Zilbalodise animafilm „Ära” – poiss ja väike lind rändavad mootorratta seljas läbi müstilise saare. Viimane on juba linastunud pea kõigil olulisematel anima-, aga ka fantaasiafilmide festivalidel. Tähelepanuväärne on, et kogu film – muusikani välja – on valminud ühe mehe 3,5 aasta pikkuse kätetööna.
Laila Pakalnina dokumentaalfilm „Lusikas” jälgib tavalise plastmasslusika elutsüklit valmimisest prügikasti viskamiseni. Jānis Ābele mängufilm „Jelgava 94” kujutab Läti teismeliste tormilist elu 1990ndate keskel, kui kõigi meeli vallutab heavy metal. Põhineb Jānis Joņevsi samanimelisel populaarsel raamatul, mis on tõlgitud ka eesti keelde.
Film kandideerib koguni üheksas kategoorias Läti mainekaimale filmiauhinnale Lielais Kristaps, mille võitjad kuulutatakse välja novembris. „Oleg” on esil kaheksas kategoorias.

 

Foto: kaader filmist

“Kodumaa”, välisleedukad naasevad kodumaale.

Foto: kaader filmist

Leedu filmikunsti paraadi juhatab 68-aastane klassik Algimantas Puipa, kelle film „Teisel pool vaikust” põhineb Rootsi kirjaniku Torgny Lindgreni raamatul „Kumalasemesi”. Ühes peaosas 79-aastane Leedu teatri- ja filmilegend Juozas Budraitis, keda mitu põlvkonda eestlasi mäletab filmidest „Keegi ei tahtnud surrra”, „Kilp ja mõõk” või „Legend Ulenspiegelist”, aga ka Tallinnfilmi töödest „Tütarlaps mustas” ja „Näkimadalad”.
Rahvusvaheliselt tuntuim Leedu film on Aistė Žegulytė dokumentaalfilm „Animus Animalis ehk lugu inimestest, loomadest ja asjadest”, mis on linastunud mitmel nimekal festivalil ja võitnud ühe Brüsseli festivali peaauhindadest.
Karolis Kaupinise mängufilm „Nova Lituania” põhineb intrigeerival ajaloolisel faktil: kahe sõja vahelisel ajal levitas Leedu geograaf Kazys Pakštas ideed rajada Ameerikasse või Aafrikasse Leedu koloonia, kuhu saaks vajadusel – näiteks sõjaohu eest – asustada kogu leedu rahva. Veel esindavad Leedut Tomas Vengrise mängufilm „Kodumaa” ja Ignas Jonynase mängufilm „Nähtamatu”, millest esimene esilinastus Busani ja teine San Sebastiani festivalil.

Linastuvad filmid:
„Ükssarvik”, rež Rain Rannu (Eesti)
„Tõde ja õigus”, rež Tanel Toom (Eesti)
„Skandinaavia vaikus”, rež Martti Helde (Eesti-Prantsusmaa-Belgia)
„Kirjanikuga voodis”, rež Manfred Vainokivi (Eesti)
„Surematu” (Immortal), rež Ksenija Ohhapkina (Eesti-Läti)
„Praasnik” (Праздник), rež Vladimir Loginov (Eesti-Valgevene)
„Oleg” (Oļegs), rež Juris Kursietis (Läti-Belgia-Leedu-Prantsusmaa)
„Ära” (Projām), rež Gints Zilbalodis (Läti)
„Lusikas” (Karote), rež Laila Pakalnina (Läti-Leedu-Norra)
„Jelgava 94”, rež Jānis Ābele (Läti)
„Teisel pool vaikust” (Kita Tylos Pusė), rež Algimantas Puipa (Leedu)
„Animus Animalis ehk lugu inimestest, loomadest ja asjadest” (Animus Animalis (Istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)), rež Aistė Žegulytė (Leedu)
„Nova Lituania”, rež Karolis Kaupinis (Leedu)
„Kodumaa” (Gimtine), rež Tomas Vengris (Leedu-Läti-Saksamaa-Kreeka)
„Nähtamatu” (Nematoma), rež Ignas Jonynas (Leedu-Läti-Ukraina-Hispaania)

Filme hindab rahvusvaheline žürii. Alates neljapäevast saavad Balti filmide võistlusprogrammi pileteid osta Hundikarja liikmed, reedest ka kõik teised soovijad.
PÖFF leiab tänavu aset 15. novembrist 1. detsembrini.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht