Soome naivistid teevad Eestile tiiru peale

Soomes igal aastal kümneid tuhandeid külastajaid ligi meelitavad Iittala naivistid esitlevad tänavu oma kunsti ka Eestis. Alates 4. juunist näeb esinduslikku valikut põhjanaabrite kaasaegsest naivismist Rakvere galeriis, edaspidi läheb näitus tuurile mööda Eestit.

Naivistit Iittalassa on Soome suurim naivisminäitus, mille toimumine on alati ka suur meediasündmus. Heatujuline kunstisuund on leidnud kindla koha soomlaste südameis: igal aastal käib värvirõõmsat ja varjamatult lapsemeelset kunsti vaatamas üle 20000 külastaja. Suur suvenäitus Iittalas avatakse mais ja jääb lahti kuni augusti lõpuni. Väljas on pea 600 uut teost umbes 45 kunstnikult. Sageli lisavad näitusele vürtsi veel ka külaliskunstnikud Euroopast.
Eesti näituseks on sihtasutus Naivistid Iittalassa pannud kokku tõelise kaasaegse naivismi paremiku – viis tunnustatud ja populaarset naivisti tulevad ja jutustavad soomlastest keeles, mis tõlkimist ei vaja: naeratusega! Näitusel HYMYÄ – NAERATUS! osalevad kunstnikud Kati Mikola, Kikka Nyrén, Marit Björnegran ja Jeroma Tabell ning keraamik-skulptor Markku Mäki. Soome Instituudi ideest alguse saanud rändnäituse eesmärgiks on tuua Eesti publikuni osa värvirõõmsast ja heatujulisest Soome nüüdiskunstist, mille juured on kahe naaberrahva jutuvestmise traditsioonides.
Näituse kuraator on kunstiajaloolane Irene Wai Lwin Moe sihtasutusest Naivistid Iittalas.

Esimest korda avas Iittala vana puust koolimaja naivistidele uksed suvel 1989, tookord olid sündmuse korraldajateks Helsingi galeristid Aira ja Kalevi Heinänen. Nüüd jätkab Heinänenide tööd 2009. aastal asutatud sihtasutus Naivistit Iittalassa.
Naivism tekkis 19.–20. sajandil Prantsusmaal. Kunstisuunale on iseloomulik optimism, värviküllus ja heatahtlik huumor. 1960ndatel jõudis naivism Soome, kus selle tuntuimateks esindajateks on Alice Kaira ja Martti Innanen.
Soome haru erineb euroopa naivismist huvitaval viisil: kunstnikud leiavad oma teemad sageli päikselistest suvepäevadest, maakohtade maastikest ja argistest sündmustest. Soome naivistide teostes käituvad loomad sageli inimeste moodi  – naivistlik kunst on lähedalt seotud valmidega, mille tegelasteks on enamasti loomad, kes kujutavad erinevaid inimtüüpe.
Naivistid Iittalas koduleht: www.naivistitiittalassa.fi

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht