Terminitöö konkurss kutsub üles senist tööd üle vaatama ning energeetika ja kliima terminivara arendama

Eesti Keele Instituut on välja kuulutanud tänavuse terminitöö konkursi. Seekord on rõhk varasema töö toimetamisel ja energeetika oskuskeele arendamisel.

Konkursi üldeesmärk on toetada terminikomisjone, kes on pühendunud eri valdkondade oskuskeele edendamisele. Eesti Keele Instituudi terminihalduskeskkonnas Ekilex on komisjonide loodud baase juba ligi 60, nende seas varasemast keskkonnast Termekist imporditud baasid. Baaside teemad ulatuvad materjalitehnikast spaaterminoloogiani. Sel aastal kutsutaksegi juba loodud komisjone oma terminibaase toimetama.

„Iga baasi taga on oma valdkonda armastavad inimesed, kes on moodustanud komisjoni, veetnud eri mõistete üle arutledes tunde ja lõpuks tulemuse terminihalduskeskkonda kandnud,“ sõnas terminikonkursi koordineerija Kairi Janson. „Tänavu ütlemegi nendele komisjonidele aitäh ja pakume võimaluse saada toetust selleks, et oma varasemate aastate töö üle vaadata.“

Terminoloogiatöös osalema on eriti oodatud kliima ja energeetika asjatundjad, sest nende valdkondade ühtseid terminibaase veel pole. „Eesmärk ühtlustada eesti energeetikaterminoloogia oleks tänuväärne muu hulgas seetõttu, et Euroopa Komisjoni energiavolinik on nüüd eestlane,“ lisas Janson.

Eesti riik on üle kümne aasta sihikindlalt toetanud terminikomisjone, kes omal algatusel oskuskeelt arendavad. Haridus- ja teadusminister kinnitas riikliku terminoloogiaprogrammi 2008. aastal, enne seda oli alates taasiseseisvumisest toetatud vaid üksikuid projekte.

Terminikomisjonid on tegevustoetust taotlenud päris aktiivselt: kui 2013. aastal oli taotlejaid vaid 6, siis 2019. aastal juba üle 30. Esimene eesti terminikomisjon ­– matemaatika oskussõnade komisjon ­– tegutses juba sada aastat tagasi.

Eesti terminitööd rahastab Haridus- ja Teadusministeerium keeleprogrammi kaudu, taotlusvooru korraldab Eesti Keele Instituudi terminoloogiaosakond. Taotlusi saab esitada 2. aprillini 2020.

Info ja taotlusvorm on leitav aadressil terminoloogia.ee.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht