In memoriam: Sirje Simson

SIRJE SIMSON

24. VIII 1947-29. I 2015

Lahkunud on kunstiajaloolane ja kultuuripärandi hoidja Sirje Simson.

Sirje Simson oli rahutu ja otsiv vaim. Pöördudes tihtipeale tagasi uuesti uurima, uusi fakte lisama ning seoseid looma. Teda huvitas asjade taust, hetkeseis oli talle pelgalt silmaga nähtav kuiv fakt. Ta polnud mitte niivõrd akadeemiline uurija kui just tundja. Sirje Simson märkas ka kulunud meistrimärki või muud erilist, mis teisele inimesele jäi märkamatuks. Kui sel hetkel ei kõnetanud need detailid veel teda, siis igale neist tuli oma aeg. Pidi tulema! Nüüd peame tõdema, et siiski mitte igale.

Sirje Simson töötas Eesti NSV Kultuuriministeeriumis kunstimälestiste alal 1980ndate keskpaigast kuni 1993. aastani. Neisse aastatesse mahuvad loendamatud ekspeditsioonid Eestimaa erinevatesse paikadesse, kunstivarade inventariseerimine ja dokumenteerimine. Ning kunstimälestiste nimekirja täiendamine ja mitmekesistamine kaitse alla võetavate kunstiteostega.

Kunstiajaloolase, kirikuinimese ja EELK arhivaarina töötades õppis ta tundma kirikute kunstivara. Oskas näha nende kordumatust ja ajaloolist väärtust. Teadis, kuidas panna inimesi seda hindama ja hoidma. Ta luges kirikukunsti tutvustavad loenguid, viis läbi ekskursioone kirikutes ning kalmistutel. Vahetud kontaktid inimestega aitasid avardada kultuuripärandi mõistet, tuues seda neile lähemale.
Viisteist aastat kuulus ta kunstimälestiste ekspertnõukogu koosseisu. Viimased kümmekond aastat koostas ta kunstimälestiste kirjeldusi Muinsuskaitseametile ja Tallinna Kultuuriväärtuste Ametile. Need polnud mitte tavalised ankeeditäited, vaid pikad lood, kuhu vahele oli põimitud tsitaate erialakirjandusest ning katkeid arhiiviallikatest.

Viimased kaheksateist aastat pühendas Sirje Simson Ruhnu kultuuripärandi hoidmisele ja tutvustamisele. Aidates kaasa vana puukiriku aknavitraažide taastamises ja sisustuse restaureerimises ning uue kiriku siseremonditöödes.

Jääme meenutama kultuuripärandile pühendunud ja oma tööd sügavalt armastanud kaasteelist.

Muinsuskaitseamet

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht