LIFT11

Ingrid Ruudi

23. augustist 11. oktoobrini toimub konkurss, mille eesmärk on leida kultuuripealinna üritusena toimuva linnainstallatsioonide festivali „LI FT11” tarvis installatsioonide ideekavandeid.        „LIFT11” on kohaspetsiifilisele avaliku ruumi kunstile keskendatud ettevõtmine, mille käigus peaks 2011. aasta maist septembrini Tallinna eri paigus valmima kümmekond installatiivset, linnaruumiga kriitiliselt suhestuvat objekti. Eesmärgiks on tuua fookusesse igapäevane linnaruum ja selle kasutus, sest ruumis kehastuvad ja  väljenduvad ühiskondlikud, poliitilised ja inimsuhted. Loodame tegeleda nii kohtadega, millest argirutiinis üle ja mööda vaadatakse, kui ka kohtadega, mis on tähendustega n-ö üle laetud, mis on kaetud mitmete tähistamis- ja määratlemisõigust taotlevate kihtidega. Laiemaks eesmärgiks on diskussioon linnaruumi loomisprotsessi ja kasutusviiside ning kunstiliste sekkumiste rolli ja mõjuulatuse üle. Mõningat diskussiooni püüti algatada seoses protsendiseadusega, kuid  seal on avalik kunst defineeritud väga kitsapiiriliselt ja poleemika fookus oli pigem seaduse rakendamisprotsessil kui küsimustel, milleks ja millist kunsti avalikus ruumis õigupoolest vaja on. Et teema on enam kui aktuaalne, seda näeb linnas igal sammul.     

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Konkursitingimustes on ideekavandite vorm, mastaap, ruumiline ja ajaline ulatuvus jäetud võrdlemisi vabaks, et keskmes oleks idee ja poleks välistatud ei arhitektuursed objektid ega ühekordsed ajutised aktsioonid. Osalejatel  peaksid olema vabad käed esitada probleemkohtade ja teemade lahendusi, mis tunduvad neile kõige põletavamad. Kohaspetsiifiline kunst ja arhitektuur on tänapäeval muutunud kõikehaaravateks mõisteteks, nii et koha all võib mõista nii konkreetselt piiritletud füüsilist ruumi kui ka kohta kui ajaloolisi kihistusi, ühiskondlikke suhteid ja teoreetilisi lähenemisi koondavat mõttekonstruktsiooni, kohta kui ajalis-ruumilist üksust. Kohaidentiteet on muutunud  suhteliseks, ebapüsivaks, vastuoluliseks; sellega suhestuv kunst võiks kõnetada just seda pingestatust. Linnainstallatsioonide festival on mõeldud katuskontseptsioonina variantide toimimise läbiproovimiseks ja kohaspetsiifilisuse väljendusvõimaluste esiletoomiseks. Üks festivali eesmärke on ka arhitektuuri ja kunsti kokkupuutepinna suurendamine: ärgitame looma teoseid, mis sünnivad valdkondade koostöös. Konkursi tulemusena valitud tööde põhjal kujunevad  teoste grupid, mis ulatuvad mastaapsematest rajatistest põgusate aktsioonideni; mõned objektid võivad lisanduda ka edasises tööprotsessis ja otsetellimustena.   

Festivalile eelneb ettevalmistusprogramm, uurimistöö ja väiksemate avalike ürituste seeria. Juba augustis alustas tööd kord kuus kogunev avaliku ruumi kunsti teemaline lugemisgrupp, kes kaardistab nii Tallinna linnaruumi kunstiteosed kui aegade jooksul püsti pandud ajutised  installatsioonid ja toimunud aktsioonid. Festivali alaprogrammi kuuluvad mitmed üritused, mis sünnivad koostöös teiste kultuuripealinna üritustega nagu näiteks Eesti muusika päevad, „Plektrum” jt.   

Lisainfo ja ideekavandite konkursi tingimused leiab veebiaadressilt www.lift11.ee, samasse saab kuni 11. oktoobrini üles laadida ka konkursitööd. Festivali kuraatorid on kunstiteadlased Maarin Mürk ja Ingrid Ruudi ning arhitektid Margit  Aule ja Margit Argus, võistluse žüriiliikmed on Eesti Arhitektide Liidu esimees Peeter Pere, arhitektuuriteadlane Andres Kurg, Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd, kunstnik Marko Mäetamm ja festivali kuraatorid.

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht